Конспект в середній групі перелітні птахи восени. Конспект заняття в середній групі "перелітні і зимуючі птахи"

Конспект в середній групі перелітні птахи восени. Конспект заняття в середній групі "перелітні і зимуючі птахи"


Конспект НСД освітньої галузі «Соціальний світ»

по темі «Перелітні птиці» для дітей середньої групи.

цілі:
познайомити вихованців з перелітними птахами (шпаком, граком, ластівкою, журавлем, солов'єм, стрижемо, жайворонком), пояснити, чому цих птахів називають перелітними. Закріпити в словнику узагальнююче поняття "перелітні птахи". Активізувати вживання в мові дітей іменників, прикметників, дієслів. Розвивати мислення, зв'язне мовлення, слухове і зорове увагу, дрібну моторику. Виховувати добре, дбайливе ставлення до пернатим друзям, закладати основи екологічного виховання.
матеріали

обладнання:
фонограма з шумом лісу і співом птахів, картинки із зображенням зимуючих і перелітних птахів, м'яч, сніжинка, гілочка.
Інтеграція освітніх областей:
пізнання, художня творчість, соціалізація, краєзнавство.
Хід заняття.
1
. Вихователь пропонує послухати дітям звукозапис.
- Діти, що ви чуєте? (Ліс, шум лісу) - А як ви здогадалися, що це ліс? - Яких птахів ви знаєте? - Чому деяких птахів звуть зимуючими, а деяких перелітними? Ми з вами познайомимося сьогодні з перелітними птахами. Подивіться уважно на дошку, яких птахів ви тут дізналися? Давайте я вам буду підказувати за допомогою загадок.
Загадки про перелітних птахів:
 На жердині - палац, У палаці - співак, А звати його ... (шпак) Хоче - прямо полетить, Хоче - в повітрі висить, Каменем падає з висот І в полях співає, співає. (Жайворонок)  Ти його впізнаєш відразу: Черноклювий, чорноокий, Він за плугом важливо ходить, Червяков, жуків знаходить. (Грак)
 Так важливо вона по болоту крокує! І живність болотна геть тікає. Адже якщо жаба сховатися не зможе, то цієї жабі ніхто не допоможе. (Чапля)  Прилетів до нас нарешті Кращий наш співак. Дні і ночі безперервно Він співає. (Соловей)  Шипіт, регоче, налаштування мене хоче, Я йду, боюся, Хто це ... (гусак)  Прилітає до нас з теплом, Шлях виконавши довгий. Ліпить будиночок під вікном З трави і глини. (Ластівка)  Хто на ялинці, на суку Рахунок веде: «ку-ку, ку-ку? »(Зозуля)  Длинноногий, довгошиїй, Длінноклювий, тілом сірий, А потилицю голий, червоний, Бродить по болотах брудним, Ловить в них жаб, недолуга попригушек. (Журавель) Молодці хлопці, всіх пташок ми з вами відгадали. Подивіться уважно на птахів, з яких частин тіла вони складаються? (Голова, тулуб, ноги, крила, дзьоб) А тепер давайте спробуємо описати всіх наших пташок. Хто хоче описати журавля? Який він?
Гра «Опиши птицю». (Діти за бажанням виходять і описують птахів).
Хлопці, але ж у всіх цих птахів є пташенята, вони з'являються навесні. А хто у них пташенята, знаєте? Давайте пограємо в гру «Чий дитинча?
Вправа "Чий дитинча" (з м'ячем)
на освіту супплетівние форм іменників. У гайвороння - грачонок і граченят.
У шпака - скворчонок і скворчата. І так далі. Добре запам'ятали зимуючих птахів? Зараз ми це перевіримо. Виходьте всі до мене і ми пограємо в гру «Зимуючі птахи»
Физминутку:
рухлива гра "Зимуючі і перелітні" проводиться під фонограму веселої музики. - Давайте пограємо. Якщо я назву перелетную птицю - "летите" і "машите крилами". Якщо назву зимуючу - присідайте і хлопайте в долоні. Діти йдуть під музику і співають: "Один за одним ми йдемо, дружно, весело співаємо. Треба думати, не ловити гав, тільки вірно показати ". (Воробей, ластівка, синиця, зозуля, ворона, грак, сорока, соловей). Сідайте на свої місця. Зараз давайте з вами згадаємо, де ми з вами живемо? (На півночі). А як називається наше місто? (Салехард) А наш край? (ЯНАО). Правильно хлопці. А хто знає, які птахи живуть у нашому окрузі? (Куріпки, качки, рябчики, біла сова, гуси, лебеді). Більшість птахів ЯНАО - перелітні. А найрідкісніша і цінна птах округу - білий журавель (стерх). Цей птах занесена в Червону книгу Ямалу. (Показ книги). Хлопці, що це за книга така? (Це книга зі списком рідкісних і перебувають під загрозою зникнення птахів, тварин, рослин). Хлопці, давайте ми з вами зараз виготовимо лебедя, своїми руками, і це буде символом нашого міста. Але спочатку, щоб наші пальчики добре працювали, ми з ними пограємо.
Пальчикова гімнастика «Ця пташка соловейко»
Співай-ка, підспівуй-ка: Десять пташок - зграйка. (Ляскаємо в долоні) Ця пташка - соловей, (По черзі загинаємо пальчики на правій руці починаючи з мізинця) Ця пташка - горобець. Ця пташка - совушка, Сонна голівонька. Ця пташка - омелюхи, Ця пташка - деркач, ця пташка - скворушка, (По черзі загинаємо пальчики на лівій руці починаючи з мізинця) Сіреньке пір'їнка. Ця - зяблик. Ця - стриж. Ця - веселий чиж. Ну, а ця - злий орлан. (Тримаємо великий палець лівої руки) Пташки, пташки - по домівках! (Махаємо ручками, як крильцями). Колективна аплікація «Лебідь»
Підсумок заняття:

Хлопці, а як ви думаєте, навіщо взагалі потрібні птиці? Чому птахів називають пернатими друзями? - Навіщо потрібні птиці? Чим вони корисні для людей? (Птахи допомагають людям зберегти урожай, рятують ліси від шкідливих комах, радують жителів своїм співом) - Що люди роблять для птахів? Ось зараз, пізньої осені, ніж люди можуть допомогти птахам? (Годувати взимку крихтами і насінням рослин.). - Що трапиться, якщо птахи зникнуть? - За що ви любите птахів?

конспект

безпосередньо освітньої діяльності

в середній групі

Тема «Перелітні птиці»

завдання:

Освітня галузь "Пізнання"

    Уточнювати і розширювати знання дітей про птахів навесні (птаство, починають вити гнізда і виводити пташенят)

    Розвивати розумові операції.

    Розвивати слухове і зорове сприйняття, пам'ять, увагу, уяву, кмітливість.

    Розвивати пізнавальну діяльність дітей.

Освітня галузь "Комунікація"

    Активізувати і збагачувати предметний, дієслівний словник по лексичної теми.

    Вчити правильно вживати іменники у множині.

    Активізувати мова дітей.

    Вчити утворювати прикметники від іменників.

    Стежити за правильним звукопроизношением.

Освітня галузь "Соціалізація"

    Виховувати дбайливе ставлення до птахів (розглядати, не завдаючи їм шкоди, годувати тільки з дозволу дорослих, не лякати, не розоряти гнізда).

    Формувати навички співпраці, доброзичливості.

Освітня галузь «Фізична культура»

    Вчити координувати рухи з промовою.

Освітня галузь "Здоров'я"

    Зберігати і зміцнювати фізичне і психічне здоров'я дітей за допомогою використання гімнастики мозку, обліку індивідуальних особливостей дітей.

Інтегративні якості дітей: формувати допитливість, розумову і мовленнєву активність, самостійність, адекватне використання коштів спілкування, володіння діалогічної промовою, здатність керувати своєю поведінкою.

словник:

предметний:Грач, шпак, соловей, зозуля, ластівка, журавель, лелека, лебідь, дзьоб, крила, перо, шпаківню.

якісний:перелітні.

дієслівний:Віть, будувати (гнізда), піклуватися, доглядати, виводити (пташенят), кричати, щебетати, пурхати, кружляти.

Методи і прийоми:орг. момент, д / і "Один-багато", "Де гніздо?", ілюстрації, бесіда, питання, підсумок.

Здоров'язберігаючих технологій:гімнастика для мозку упр. «Слон».

Індивідуальна робота:активізувати розумову діяльність - Артем, Ваня.

матеріал:ілюстрації, м'яч.

хід заняття

організований момент

вихователь:- Хлопці, я буду говорити один предмет, а ви багато.

Ластівка - ластівки;

Грач - граки;

Шпак - шпаки;

Журавель - журавлі;

Лебідь - лебеді;

Зозуля - зозулі.

Основна частина

вихователь:- Молодці, діти. Як ви думаєте, про кого ми сьогодні будемо говорити?

діти:- Ми будемо говорити про птахів.

(На дошку виставляються картинки із зображенням птахів: ластівка, грач, шпак, журавель, лебідь, зозуля.)

вихователь:- Вірно. А чому їх називають птахами?

діти:- У птахів є дзьоб, крила, тіло вкрите пір'ям.

вихователь:- Вірно. Діти, ми з вами знаємо, що є птиці зимують і перелітні. Які це птахи?

діти:- Це перелітні птахи.

вихователь:- Чому їх називають перелітними?

діти:- Ці птахи прилітають до нас з далекого краю.

вихователь:- Молодці. А в яку пору року прилітають до нас птахи?

діти:- Птахи прилітають навесні.

вихователь:- Чому навесні?

діти:- Навесні тане сніг, водойми, стає тепло, прокидаються комахи, якими харчуються птахи.

вихователь:- Вірно. Виберіть картинку з тієї птахом, яка прилітає навесні першої.

(Дитина вибирає картинку)

вихователь:- Назвіть цю птицю.

діти:- Це грак.

вихователь:- Правильно. Як тільки на полях з'являються проталини, граки вже тут як тут! Важливо ходять по полях і шукають черв'яків.

вихователь:- А слідом за грачами повертаються в рідні краї шпаки. Виберіть картинку зі шпаком.

(Дитина вибирає картинку)

вихователь:- Відгадайте, хто ще прилітає до нас навесні?

-Навесні в лісі далеко розноситься дзвінке «Ку-ку».

діти:- Це зозуля.

вихователь:- Чому ви так вирішили?

діти:- Зозуля вимовляє «Ку-ку».

вихователь:- Значить, зозуля що робить?

діти:- Зозуля кує.

вихователь:- Знайдіть картинку з зозулею.

(Дитина вибирає картинку)

вихователь:- Хлопці, відгадайте, у якій птиці такий хвостик?

(Вихователь показує картинку з хвостом ластівки)

діти:- Це хвіст ластівки.

вихователь:- Молодці. Покажіть картинку з ластівкою.

(Дитина показує картинку)

вихователь:- Хлопці, чим харчуються грач, шпак, зозуля, ластівка?

діти:- Ці птахи харчуються комахами.

гімнастика для мозку упр. «Слон»

Зігніть коліна, притисніть голову до плеча, витягніть руку вперед (ту, якою пишіть). Малюйте ледачу вісімку в повітрі, одночасно витягайте верхню частину тулуба слідом за рукою, рухаючи ребрами. Дивіться далі своїх пальців. Повторіть це ж з іншою рукою.

вихователь:- Правильно. Діти, коли лід на водоймах розтане, до нас прилітають і інші птахи, які живуть на озерах. Відгадайте, за силуетом, хто прилітає навесні на водойми?

(Вихователь показує силует лебедя)

діти:- Це лебідь.

вихователь:- Молодці. Виберіть з решти картинок лебедя.

(Дитина вибирає картинку)

вихователь:- А чим харчується лебідь?

діти:- Лебідь харчується травами, листям, дрібною живністю, яка живе у воді.

вихователь:- Вірно. А тепер назвіть третій зайвий.

Воробей, синиця, журавель.

діти:- Це журавель.

вихователь:- Чому?

діти:- Воробей, синиця - зимуючі птахи, а журавль- перелітний птах.

вихователь:- Правильно. Хлопці, журавлі живуть на болоті. Вони харчуються ягодами, які там ростуть, жабами, жучками.

вихователь:- Хлопці, подивіться, що роблять птахи, коли прилітають до нас навесні?

(Вихователь показує картинку-підказку: дерево з гнёздом)

діти:- Птахи в'ють гнізда.

вихователь:- Вірно. А для чого птахи в'ють і будують гнізда?

діти:- Для того, щоб виводити пташенят.

вихователь:- Молодці. Перелітні птахи в'ють свої гнізда, відкладають яйця і виводять пташенят.

Гра «Де гніздо?»

ГРАЧ в'є гніздо на дереві.

ЛАСТІВКА будує гніздо під дахом будинку.

ЖУРАВЕЛЬ будує своє гніздо на землі, серед кущів.

ЛЕБІДЬ в'є своє гніздо біля води, в траві.

ШПАК в'є своє гніздо в шпаківні.

У ЗОЗУЛІ немає гнізда. Вона відкладає свої яйця в чужі гнізда і не висиджує пташенят.

вихователь:- Хлопці, які птахи прилітають до нас?

Діти: -Перелітні птахи.

вихователь:- Коли прилітають до нас перелітні птахи?

діти:- Вони прилітають навесні.

вихователь:- Вірно. Молодці!

Програмне зміст:

1. Розширити уявлення дітей про перелітних птахів, їх спосіб життя і зовнішній вигляд.

2. Розвивати мислення, зв'язне мовлення, слухове і зорове увагу, дрібну моторику.

3. Активізувати вживання в мові дітей іменників, прикметників, дієслів.

4. Тренувати дітей в орієнтуванні в просторі і на аркуші паперу в клітинку. Закріплювати гігієнічні правила листи.

5. Виховувати добре, дбайливе ставлення до пернатим друзям, закладати основи екологічного виховання.

6. Доставити дітям задоволення і радість, викликати яскраві емоції і гарний настрій.

попередня робота

Бесіда про птахів; розгляд ілюстрацій; читання оповідань, казок, загадок про птахів; пальчикові ігри; рухливі ігри: «Птицелов», «Птахи, гнізда, пташенята»; дидактичні ігри: «Чиє гніздо», «Хто зайвий», «Злови і назви», «Право - ліво»; «Мнемотабліци», моделювання; робота зі штампами; виконання вправ в зошиті в клітинку; знайомство з пальчикової азбукою.

Матеріал до заняття

Звуковий лист, картинки із зображенням перелітних птахів і їхні силуети, мнемотабліци, дерево з гніздом і скворечником, будиночок з гніздами на даху і під дахом, ялинки, озеро, аркуш білого паперу, на якій намальована схема шляху, гуаш синього кольору, штампи; аркуші паперу в клітинку, прості олівці, прищіпки, обручі, м'яч, медалі «Друг птахів».

хід заняття

Організаційний момент.

Один до одного обличчям повернулися, посміхнулися,
Руку праву подали, руку ліву потиснули.
І один одного ми обійняли.
Відійшли і вклонилися.
Ви готові займатися?

Діти: Всі готові займатися.
Будемо дуже ми старатися!

- Хлопці, нам прийшло звукове лист. Послухайте, будь ласка, його.

«Карр-Карр! Біда-біда! Птахи не повернулися з півдня. Зла відьма їх зачарувала. Я вирішила звернутися за допомогою до вас, в дитячий сад. Адже кращого друга, ніж ви, для пташок годі й шукати. Хлопці, допоможіть, будь ласка, расколдую птахів! »

Від кого надійшов лист? Особа всім відома, вона Крикун місцева (ворона). Допоможемо зняти чари птахів? Я думаю, що наші знання і вміння нам допоможуть.

Бесіда «Перелітні птахи»

  • Як називають птахів, які на зиму відлітають у вирій? (Перелітні)
  • А птахів, які залишаються з нами? (Зимуючі)
  • В яку пору року птахів більше? (Влітку)
  • Чому? (І зимуючі, і перелітні)
  • Яких птахів зачарувала відьма, хто не повернувся з півдня? (Перелітні)
  • В яку пору року вони повертаються? (Навесні)

пальчикова гімнастика

Прийшла весна,
бурульки тануть,
Заспівали перші струмки,
ведмідь барліг
покидає,
А на полях кричать граки.

Почергове загинання пальців на кожне слово
Удари на кожне слово
Імітація ходи ведмедя усіма пальцями по колінах
Ритмічні хлопки на кожне слово

В: Яких перелітних птахів ви знаєте і можете назвати?

Гра з м'ячем «Злови і назви»
Вихователь кидає м'яч дитині, той повертає м'яч і називає перелетную птицю.

  • Перевірте, чи правильно підібрані птиці?

Гра «Хто зайвий»
На магнітній дошці серед зображень перелітних птахів є картинки із зображенням зимуючих птахів. Діти їх прибирають.

  • Прийшов час звільнити від чар наших птахів.

Робота з мнемотабліцамі
В .: Розкажіть, які птахи тут сховалися. На таблицях схематичне зображення (голова птиці; особливість будови: хвіст, дзьоб, ноги; кольору оперення; чим харчується; де живе; зімующая або перелітний).

наприклад:
«Грач - великий чорний птах з потужним білим дзьобом. Хвіст короткий, схожий на лопатку, харчується товстими волохатими гусеницями. Будує гніздо з гілок високо на деревах. Грач - перелітний птах. »

«Ластівка - невелика пташка. Спина - чорна, а грудка рожева з білим. Дзьоб дуже маленький, а хвіст довгий, роздвоєний. Ластівки ловлять на льоту мошок, комарів. Будують свої гнізда з глини і трави під карнизами і дахами будинків. Ластівка - перелітний птах. »

«Шпак - птах середнього розміру з пір'ям чорного кольору з фіолетовим відтінком. Дзьоб маленький, гострий. Харчується черв'яками, гусеницями. Гніздиться або в старих дуплах, або в шпаківні. Шпак - перелітний птах. »

«Жайворонок - маленька пташка з тонкими високими ніжками. Оперення коричневе, жовте. Завдяки йому птах непомітна серед клаптиків торішньої трави. Гніздом служить звичайна ямка в землі серед трави. Харчується дрібними комахами. Жайворонок - перелітний птах. »

«Лелека - великий птах з великим червоним дзьобом і довгими ногами. Забарвлення біло-чорна. Харчується дрібними гризунами. Гніздо будує на даху, на вершині високого дерева біля людського житла. Лелека - перелітний птах. »

«Дика качка - велика водоплавна птиця. Дзьоб у качки широкий, як гребінка, а лапки з перетинками. Оперення строкате, у селезня яскравіше. Їжу шукає у воді і прибережної твані. Гніздо будує біля води. Качка - перелітний птах. »

Діти складають два-три розповіді по мнемотабліцам. Інші називають птицю і відповідають на питання вихователя:

Бесіда про птахів

  • Чому лелеки називають довгоногим? (У нього довгі ноги)
  • Чим він харчується? (Дрібними гризунами)
  • Для чого потрібні качці перетинки на ногах? (Качка - водоплавна птиця)
  • Де відкладає яйця жайворонок? (В ямці, в землі, серед трави)

Діти по черзі віддають мнемотабліцу вихователю і беруть силует із зображенням відгадати птиці. Підходять до дерева, будиночка, шукають гніздо для своєї птиці і чіпляють її за допомогою прищіпок.

  • А для чого птиці потрібно гніздо? Правильно, відкладати яйця, з яких вилупляться пташенята.

В .: Хлопці, ми з вами птахів чар? У гнізда посадили? А ви чуєте спів птахів? (Немає) Що ж робити? Хто нам допоможе?

Звучить музика. З'являється вчений птах, махає крилами, в руці - портфель.

П .: Здрастуйте діти! Я чув про вашу проблему і можу вам допомогти.

В .: Хто Ви такий?

П .: Я професор пташиних наук. Виховую дитинчат птахів в пташиної школі. До речі, а ви знаєте як називають дитинчат птахів?

Д .: пташенят ..

П .: Правильно, я їх називаю жовторотого пташенятами. А чому?

Д .: Коли пташенята народжуються - у них жовті клювики.

П .: До речі, коли народжуються пташенята? Правильно, навесні.
Коли я дізнався, що ви говорите про перелітних птахів і що зла чаклунка їх зачарувала, тоді я поспішив до вам.Но допомогу. Якщо ви виконаєте мої завдання, то птиці заспівають. Ви згодні пройти таке випробування?
З настанням весни птахи повертаються до себе на батьківщину. Звідки? З півдня. У мене є карта, де намальований шлях, по якому летять птахи. Опишіть цей шлях.

Д .: Спочатку птиці летіли прямо, потім повернули на право, на ліво, ще раз на право і прилетіли на батьківщину.

П .: Молодці хлопці! А зараз покажіть цей шлях на аркуші паперу.

Робота з роздатковим матеріалом

Роздає аркуші для виконання вправи і штампи. Діти роблять відбитки. У процесі виконання вправи підходить до кожної дитини, перевіряє. чи правильно він тримає штамп, хвалить за акуратність і т. д.

П .: Таким чином, птахи повернулися до себе на батьківщину. І ось вони тут, з нами.

Робота з картинкою «Дерево»

  • які птахи оселилися на дереві? (На дереві оселилися грак і шпак)
  • яка з птахів сидить на дереві високо? (Високо на дереві сидить грач)
  • яка з птахів сидить на дереві внизу (внизу на дереві сидить шпак)
  • що знаходиться праворуч від дерева? (Праворуч від дерева знаходиться озеро)
  • що розташоване зліва від дерева? (Зліва від дерева розташований будиночок)
  • що ми бачимо ззаду дерева? (Ззаду дерева ми бачимо ялинку)
  • що знаходиться перед деревом? (Перед деревом в траві - гніздо жайворонка)
  • де розташоване гніздо лелеки? (Гніздо лелеки розташовано на даху будиночка)
  • де знаходиться гніздо ластівки? (Гніздо ластівки знаходиться під дахом будиночка)

П .: А зараз я перетворю вас в птахів і пограю з вами.

Гра «Птахи, гнізда, пташенята»

Мета гри: вміти бути уважним до командам вихователя, швидко діяти відповідно до командою, орієнтуватися в просторі, вміти наслідувати голоси птахів.

Атрибути до гри: наголовники птахів, обручі за кількістю дітей.

За командою «Птахи» діти пересуваються на носочках під музику, змахуючи руками.

За командою «Гнізда» - збираються в коло, взявшись за руки.

За командою «Пташенята» - знаходять свій обруч, сідають і на прохання вихователя наслідують голосу потрібної птиці. (Зозуля: ку-ку, качка: кря-кря, грач: крак-крак, ластівка: фьють-фьють, журавель: Курлов-Курлов, гусак: га-га.)

Повторити гру два рази.

В .: Багато радощів отримують птиці, коли повертаються до себе на батьківщину і селяться в своїх оселях. Але минулорічні будиночки до прильоту птахів потрібно перевіряти і лагодити. Наприклад, в шпаківні можуть залишатися гнізда ос, джмелів. Ще їх може не вистачити для всякого птаства.
Давайте побудуємо нові шпаківні. Прилетять шпаки на новосілля, виведуть пташенят і полетять в ліс.
Перед роботою розімніть пальчики.

Пальчикова гімнастика. шпаківню

З шпаківні стирчать З'єднуємо великий палець з вказівним
Дзьоби маленьких скворчат. З'єднуємо великий палець із середнім
Дзьобик раз, З'єднуємо великий палець з безіменним
дзьобик два, З'єднуємо великий палець з мізинцем
Лапки, лапки, Стискають і розтискають кулачки
голова. Малюють в повітрі руками коло

В .: Побудуємо шпаківню на аркуші паперу в клітинку. Подивіться, на аркуші в клітинку зліва малюнок, треба намалювати по клітинам точно такий же малюнок справа. Скажіть, з яких геометричних фігур складено шпаківню. Яку фігуру будете малювати спочатку? Приступайте до роботи. Будьте уважні!

Робота в зошиті

Під час роботи дітей повторити гігієнічні правила листи.

В .: Прикріпіть свої шпаківні до дерева (прищіпками). Тепер шпаківень вистачить усім. Чути спів птахів. Ура! У нас все вийшло! Ви пройшли моє випробування. Знято злі чари чаклунки. Птахи заспівали.

Бесіда «Птахи і люди»

  • Яку користь людині приносять птахи? (Птиці знищують шкідливих комах, птахів радують людей своїм співом)
    Як треба ставитися до птахів? (Птахів треба берегти, допомагати їм, не ламати гнізда, не ображати)

В .: Ви молодці! Впоралися з усіма моїми завданнями. Заслуговуєте нагороди. Прочитайте слово, написане за допомогою пальчикової абетки, дізнаєтеся про нагороду.
Правильно, ви нагороджуєтеся медалями «Друг птахів». Любіть природу, бережіть природу, дбайте про природу. Мені пора прощатися з вами.

Автори: вихователі вищої категорії корекційної групи
Гатауллина М.А
Богдан В.І.,
МДОУ ДС КВ №62
Ленінградська область
Всеволожский район
Селище Колтуши.

Конспект НСД в середній групі на тему «Зимуючі птахи»

Сарапулова Анна Миколаївна, вихователь Мадоу «Дошкільний навчальний заклад № 92», м Березники, Пермський край.
Опис матеріалу: пропоную вам конспект безпосередньо освітньої діяльності для дітей середньої групи (4-5 років) по формуванню цілісної картини світу (ознайомлення з природою) по темі «Зимуючі птахи». Матеріал знайомить дітей з птахами рідного краю, які потребують підгодівлі в зимовий час.
Демонстраційний матеріал: картки із зображенням птахів, пташиного корму в теплу і холодну пору року, годівниця, зразки корму для птахів.
устаткування: аудіо програвач, аудіо записи звуків птахів, уривка з твору П. Чайковського «Вальс сніжинок», пісні «Пташка» (слова Ю. Ентін, музика Д.Тухманов) на флеш-носії.
мета: формування уявлень про зимуючих птахів і ролі людини в їх життя.
завдання:
1. Виховувати дбайливе ставлення до птахів, бажання допомогти їм вижити в зимову пору.
2. Збагачувати словниковий запас і розширювати кругозір дітей.
3. Розширювати знання дітей про птахів рідного краю.
4. Вчити правильно підгодовувати птахів.
Попередня робота: організація спостережень за птахами, прилітають на ділянку (ворона, голуб, синиця, горобець, снігур), проведення рухливих ігор «Воробьішко», «Снігурі», «Горобець», пальчикової гімнастики «Годівниця» (Нищева Н. В. Картотека рухливих ігор, вправ, фізкульмінуток, пальчикової гімнастики. - СПб.- ДИТИНСТВО-ПРЕС, 2008), розглядання сюжетних картин по темі.

Мотиваційно-орієнтовна частина:

вихователь:
Хлопці, послухайте і відгадайте загадку:
Розкрила снігові обійми,
Дерева всі одягла в сукні.
Варто холодна погода.
Яке цю пору року?
Відповідь дітей: Зима.
вихователь: Настала зима ... (Звучить аудіозапис твору П. Чайковського «Вальс сніжинок»)
Метелиця, метелиця,
І паморочиться і стелиться,
І пісню наспівує,
І думи навіває ...
На вулиці стало холодно. Відчули наближення морозів і птиці. Деякі полетіли в теплі краї. Як називають таких птахів?
Відповідь дітей: Перелітні.
вихователь: Правильно, ці птахи перелітають з одного краю в інший. Шукають, де тепліше.
Але сьогодні ми з вами познайомимося з птахами, які нікуди не відлітають з приходом зими. Вони залишаються зимувати з нами. Таких птахів називають - зимуючі.

Основна частина:

вихователь: Дізнатися зимуючих птахів ви зможете, отгадав загадки:

Ця маленька пташка
Носить сіру сорочку,
Підбирає швидко крихти
І рятується від кішки.
Відповідь дітей: Воробей. (Після правильної відповіді вихователь вішає на магнітну дошку картку із зображенням птаха)

вихователь: Воробей - маленька пташка з коричневою спинкою і сіркою грудкою. Живуть горобці зграйкою. Горобці корисні пташки. Влітку вони харчуються шкідливими комахами: метеликами, гусеницями, жуками. Взимку виробами голодно. Вони прилітають до житла людей в пошуках хлібних крихт, насіння, зерна. (Вихователь включає аудіо запис звуків горобця)
Послухайте таку загадку:
Хоч трохи менше горобця,
Не боюсь зими і я,
Всім відома вам пташка.
А звуть мене ...
Відповідь дітей: Синичка. (Вихователь вішає на магнітну дошку картку із зображенням птаха)
вихователь: Цю пташку ми з вами, хлопці, кожен день бачимо на вулиці. Синички дуже рухливі і спритні пташки. Голова, шийку, смуга уздовж грудей у \u200b\u200bних чорні, крила і хвіст блакитні, спинка жовто-зелена, черевце жовте, а щоки і пляма на потилиці білі. Як і горобці, синиці влітку харчуються комахами. А взимку вони збираються маленькими зграйками і шукають їжу біля будинків людей. Люблять синиці свиняче сало, насіння, хлібні крихти. (Вихователь включає аудіо запис звуків синиці)
А ось ще одна загадка:
Що за птахи? Чи не синиці.
Грудка червона, горить.
На снігу сіли птиці
Ці птахи ...
Відповідь дітей: Снігур. (Вихователь вішає на магнітну дошку картку із зображенням птаха)
вихователь: Снігурі дуже красиві птахи. Спробуйте описати їх зовнішній вигляд: колір головки, грудки і крил.
Відповідь дітей: Головка чорна, грудка червона, крила сірі.
вихователь: Молодці. Влітку снігурі їдять ягоди, нирки, насіння. А ось комах вони не їдять! Живуть снігурі зграйками в лісі. Але в сувору холодну зиму теж прилітають до житла людей, щоб поласувати насінням та горішками. (Вихователь включає аудіо запис звуків Снігура)
Без нашої допомоги птахи не зможуть пережити зиму. Я пропоную вам, хлопці, допомогти птахам і приготувати для них частування.


Дидактичне вправу «Покормите птахів взимку»
Вихователь вносить в групу годівницю і розкладає на столі варіанти корми для птахів: цукерки, насіння соняшнику, пшоно, пшеничний хліб, шоколад, картопля, морква.
вихователь: Хлопці, будь ласка, допоможіть мені вибрати корм для птахів. (Діти вибирають тарілочки з потрібним кормом, спільно перевіряють правильність вибору і висипають корм в годівницю)
вихователь:
Ми годівницю змайстрували,
Ми столову відкрили.
Воробей, снігур-сусід,
Буде вам взимку обід.
В гості в перший день тижня
До нас синиці прилетіли.
А у вівторок, подивися,
Прилетіли снігурі.
(З. Александрова «Нова їдальня»)
вихователь: Ви добре впоралися із завданням! Під час прогулянки ми встановимо годівницю на вулиці. А зараз пропоную вам пограти в гру «Птахи на прогулянці».
Рухлива гра «Птахи на прогулянці»
Вихователь розкладає на підлозі кола великого діаметру сірого, жовтого і червоного кольорів. Сірий коло визначатиме годівницю для горобців, жовтий - для синиць, червоний - для снігурів. Кожній дитині вихователь усно повідомляє назву птаха. Чи включається аудіо запис пісні «Пташка». Діти, зображуючи птахів, пересуваються по групі. За командою «Їдальня відкрита!» пташки злітаються до відповідної годівниці. Вихователь і діти визначають найшвидшу і дружну пташину зграйку.

Рефлексивно-оцінна частина:

вихователь: Я запрошую всіх в наш коло, щоб згадати, що ми сьогодні дізналися нового.
(Діти сідають на килим в коло, згадують, готуються до рефлексії)
Про що ми сьогодні говорили?
Відповідь дітей: Про птахів взимку.
вихователь: Микита, яких птахів ми називає перелітні?
Відповідь дитини.
вихователь: Поліна, яких птахів ми називає зимуючі?
Відповідь дитини.
вихователь: Семен, будь ласка, назви зимуючих птахів, яких ти запам'ятав.
Відповідь дитини.
вихователь: Хлопці, чим харчуються горобці влітку? А взимку? Хлопці, чим харчуються снігурі влітку? А взимку? А чим харчуються синиці?
(Діти з опорою на картинки на магнітній дошці відповідають на питання)
вихователь: Юля, що ти дізналася цікавого на занятті? (Що тебе здивувало?)
Відповідь дитини.
вихователь: Наше заняття закінчено. Пропоную піти на вулицю і встановити годівницю для птахів.

Конспект інтегрованого заняття в середній логопедичній групі «Перелітні птахи»

Вид заняття: підсумкове

Тип заняття : Інтегроване (розвиток мови + художня творчість)

Програмне зміст:

Закріпити знання дітей про перелітних птахів, вміння класифікувати зимуючих і перелітних птахів;

Розвивати зв'язне мовлення, вчити складати описовий розповідь з опорою на мнемотабліцу;

Розвивати слухове і зорове увагу, мислення, дослідницьку діяльність, вміння робити висновки, дрібну моторику пальців рук;

Виховувати добре, дбайливе ставлення до пернатим друзям, закладати основи екологічного виховання;

Доставити дітям задоволення і радість, викликати яскраві емоції і гарний настрій.

устаткування:

Макет берези, штучне дерево, аудіозапис «Голосу природи», лист, телевізор, DVD- плеєр, слайд-шоу «Перелітні птахи»

Демонстраційний матеріал:

Картки із зображенням птахів, пухові та махові пера птахів, віяло, мнемотабліци

Роздатковий матеріал:прищіпки, листочки різнокольорового паперу, прості олівці,

Матеріали по художньої праці:заготовки для шпаківні, клей, картон, пензлики

Попередня робота логопеда і вихователя:виготовлення роздаткового та демонстраційного матеріалу

Попередня робота з дітьми:

Бесіди про птахів, спостереження за птахами, читання оповідань, казок і віршів про птахів, розгляд ілюстрацій, перегляд фільмів.

Дидактичні ігри: «Хто зайвий», «Злови і назви», «Мнемотабліци», знайомство з пальчикової гімнастикою. Вирізання заготовок для шпаківні

З Амалії, Микитою, Софією - складання описових розповідей по мнемотабліце

Індивідуальна робота з дітьми до заняття:стежити за правильною вимовою звуків ЛЬ, Л у Данияра, Поліни, Заріни

Структура заняття:

  1. Вступна частина: 2 хв
  1. Лист від Ворони »
  1. Основна частина: 16 хв
  1. Складання описових розповідей про перелітних птахів по мнемотабліце:
  1. Заключна частина:2 хв
  1. Підведення підсумків заняття
  2. Педагогічна оцінка діяльності дітей

Хід заняття:

  1. Вступна частина:

мета : Створення емоційного настрою, позитивної мотивації до заняття

Логопед : Встаньте поряд один з одним, немов місяць півколом.

Хлопці, нам прийшло звукове лист. Послухайте, будь ласка, його.

«Карр-Карр! Біда-біда! Птахи не повернулися з півдня. Зла відьма їх зачарувала. Я вирішила звернутися за допомогою до вас, в дитячий сад. Адже кращого друга, ніж ви, для пташок годі й шукати. Хлопці, допоможіть, будь ласка, расколдую птахів! »

Логопед : Від кого надійшов лист?

Особа всім відома, вона-крикунів місцева (гава ).

Діти: Від ворони

Логопед : Допоможемо зняти чари птахів? Я думаю, ваші знання і вміння нам допоможуть. Яких птахів зачарувала зла відьма? Хто не повернувся з півдня?

діти: Перелітні птахи

Логопед : У який час вони повертаються?

Діти: Навесні

Логопед : Птахів немає, тиша. (Звертаю увагу на дерево, порожні гнізда)

Логопед: Щоб птахи заспівали, потрібно виконати завдання (Діти сідають на стільчики)

  1. Основна частина:
  1. Презентація «Перелітні птахи» - 9 слайдів

Логопед : Яких перелітних птахів ви знаєте. Зараз подивимося (включається слайд-шоу)

діти : Грач, соловей, шпак і т.д.

Логопед : А яку птицю ми не назвали? Яка птах відкриває весну?

Діти: Грач

Логопед : Прийшов час звільнити від чар птахів, скласти розповідь про них

  1. Складання описових розповідей про перелітних птахів по мнемотабліце:


«Грач - великий чорний птах з потужним білим дзьобом. Хвіст короткий, схожий на лопатку, харчується товстими волохатими гусеницями. Будує гніздо з гілок високо на деревах. Грач - перелітний птах »

«Ластівка - невелика пташка. Спина - чорна, а грудка біла. Дзьоб дуже маленький, а хвіст довгий, роздвоєний. Ластівки ловлять на льоту мошок, комарів. Будують свої гнізда з глини і трави під карнизами і дахами будинків. Ластівка - перелітний птах »

«Шпак - птах середнього розміру з пір'ям чорного кольору з фіолетовим відтінком. Дзьоб маленький, гострий. Харчується черв'яками, гусеницями. Гніздиться або в старих дуплах, або в шпаківні. Шпак - перелітний птах »

(Діти складають два-три розповіді по мнемотабліцам)

Логопед : Хлопці, ми з вами птахів чар? А ви чуєте спів птахів?

Діти: Ні

Логопед : Давайте ми їх розселимо на дереві. Тепер пройдіть і сядьте на килимки -гнезда.

  1. Дидактична гра «Рассели птахів»

Логопед : Хлопці, подивіться на це чарівну березу. На правій стороні розпустилися листя - тут у нас будуть жити перелітні птахи, а на лівій стороні ще зима. Там будуть жити зимуючі птахи. Будьте уважні, не переплутайте зимуючих і перелітних птахів

(Діти виходять, беруть картки із зображенням птахів і вішають на відповідну половину дерева)

Логопед : Молодці хлопці! Ось і заспівали наші птиці.

діти : Солов'я, зозулі і т.д.

  1. Динамічна пауза. Рухлива гра «Зграйка».

Логопед: Давайте перетворимося в пташок і полетаем зграйкою.

Вилітає, пташки, на лужок, швидко робіть гурток.

Ми граємо в зграйку. Зграйка, політай-ка!

Полетіли пташки, (Бігти на носочках по колу один за одним.)

Пташки - невелички. (Розмахувати руками, як крилами.)

Пташки літають, втомилися не знають.

Стоп! Сіли пташки на доріжку, (Присісти, розвернувшись обличчям в коло.)

Подзьобали пташки крихти:(Стукати вказівними пальцями по підлозі.)

  1. Експеримент з пташиним пір'ям

вихователь: Лебідь приготував для вас пір'ячко. Розгляньте їх, ніж пір'я відрізняються один від одного?

діти : Одні - м'які, маленькі, інші - тверді, довгі

вихователь : Подумайте, яке з них називається пуховим і зігріває птицю. Чому?

діти : Тому що воно пухнасте, м'яке, тепле

вихователь: А інше - називається маховим. Чому? Легке воно або важке?

Діти: Важке

вихователь: Щоб зрозуміти, як птахи літають, давайте згадаємо, яке повітря?

діти : Невидимий, не заважає рухам, його можна відчути при бігу.

вихователь : Візьміть олівець. Який він легкий чи важкий?

Підкиньте його вгору, що сталося?

Діти: Олівець впав

вихователь: Зробіть висновок, важкі предмети можуть спиратися на повітря?Діти: Ні, вони падають

вихователь: Давайте перевіримо, а легкі предмети з широкою поверхнею повітря може ненадовго утримати? Візьміть аркуш паперу і підкиньте його вгору. Вони також швидко впали, як олівець?

Діти: Ні

вихователь : Який можна зробити висновок?

діти: Легкі предмети з широкою поверхнею ненадовго утримуються в повітрі

вихователь: На прикладі віяла показую, як розкриваються крила і хвіст у птахів, коли вони злітають. З розкритими крилами і хвостом птах стає широкою і може спиратися на повітря. Помахами крил птах відштовхується то повітря і ширяє в небі. На землі розкриті крила і хвіст заважають птиці, тому вона їх складає і притискає до тіла. Хлопці, я думаю, ви зрозуміли, чому птах може літати по повітрю.(Діти сідають за столи)

  1. Художня творчість. Аплікація «Шпаківня»

вихователь: Давайте побудуємо нові шпаківні. Прилетять шпаки на новосілля, виведуть пташенят і полетять в ліс. Перед роботою розімніть пальчики.

  1. Пальчикова гімнастика. Шпаківню.

З шпаківні стирчатьЗ'єднуємо великий палець з вказівним

Дзьоби маленьких скворчат.З'єднуємо великий палець із середнім

Дзьобик раз, З'єднуємо великий палець з безіменним

дзьобик два, З'єднуємо великий палець з мізинцем

Лапки, лапки, Стискають і розтискають кулачки

голова . Малюють в повітрі руками коло

вихователь: Хлопці, на минулому занятті ми вирізали деталі для нашого шпаківні. Скажіть, з яких геометричних фігур складено шпаківню? Яку фігуру будете клеїти спочатку? Приступайте до роботи. Будьте уважні! ( Самостійна діяльність дітей)

вихователь : Прикріпіть свої шпаківні до дерева (прищіпками).

Тепер шпаківень вистачить усім.

вихователь : Яку користь людині приносять птахи?

діти : Птахи знищують шкідливих комах, птахів радують людей своїм співом

вихователь ь: Як треба ставитися до птахів?

діти : Птахів треба берегти, допомагати їм, не ламати гнізда, не ображати

Ви молодці! Впоралися з усіма завданнями. Любіть природу, бережіть природу, дбайте про природу.

Ш. Заключна частина:підведення підсумків заняття, педагогічна оцінка діяльності дітей

Що сподобалося на занятті? Що запам'яталося?


переглядів

Зберегти в Однокласники зберегти ВКонтакте