Тематика класних годин 9 травня. Сценарій класної години, присвячений Дню Перемоги, - "Гортаючи сторінки воєнних років ..."

Тематика класних годин 9 травня. Сценарій класної години, присвячений Дню Перемоги, - "Гортаючи сторінки воєнних років ..."

Конспект класної години до Дня Перемоги для 8-9 класу «Пісня в солдатській шинелі»

Пісня так само може вражати ворога, як і будь-яка зброя

А. Александров

Класна година, Присвячений музиці військових років.

Радянські пісні військових років містять величезний заряд моральності і патріотизму. Цей заряд можна направити на патріотичне виховання підлітків. Пісні воєнних років - це класика радянської пісні. Знайомство з такою музикою може дати дітям критерії оцінки музичного твору взагалі і пісні зокрема. За формою цей захід можна назвати часом спілкування. У ньому можна виділити дві частини: інформаційний блок (короткі розповіді про історію створення пісень), інтерактивна бесіда - обговорення і музична хвилинка - спів пісень.

цілі: Розширити уявлення дітей про Велику Вітчизняну війну, ознайомити з історією створення знаменитих пісень; формувати у дітей позитивне ставлення до пісень воєнних років, неприйняття спроб спотворити і очорнити історію війни; виховувати художній смак, естетичне почуття; пробуджувати бажання співати і слухати пісні Великої Вітчизняної війни.

Підготовча робота з дітьми:

Підготувати творчу групу (6 дітей), розподіливши матеріал інформаційного блоку між ними (достатньо однієї ксерокопії сценарію);

Розмножити слова пісень, які діти будуть співати в кінці класної години.

оформлення: Атрибутика часів Великої Вітчизняної війни (плакати фотографії, патефон, зображення орденів і медалей); на дошці - тема, епіграф.

музичне оформлення: Музичні записи пісень ( «Землянка», «Темная ночь», «Синий платочек», «Священна війна»).

План класної години

I. Вступне слово.

II. Інформаційний блок:

1. Пісні проти пісень.

2. «Землянка».

3. «Темная ночь».

4. «Синий платочек».

5. «Священна війна».

III. Інтерактивна бесіда по темі «Старі пісні про головне».

IV. Заключне слово.

V. Музичний фінал «Заспіваймо, друзі!».

Хід класної години

I. Вступне слово

Класний керівник. Хлопці, кожен день ви чуєте десятки пісень. Деякі пісні набувають шалену популярність і раптово забуваються. Але є такі пісні, які пережили свій час і стали класикою. Класичний - значить зразковий, бездоганний, бездоганний. Автори цих пісень вловили якийсь нерв, якийсь таємний механізм, який впливає на слухача навіть через десятиліття. І робить пісню вічної. До таких вічних пісень можна віднести пісні Великої Вітчизняної війни. Давайте прочитаємо тему сьогоднішнього класної години (читає). Тепер прочитаємо епіграф (читає). Як ви вважаєте, чи може пісня бути бійцем або грізною зброєю?

Зразкові відповіді дітей:

Пісня може бути бійцем, так як вона веде в бій.

Поки люди співають пісні, вони вірять в перемогу.

Пісня об'єднує людей і робить їх сильнішими, тому вона може бути грізною зброєю.

Пісня може підняти дух воїнів, підняти їх на подвиги, тому пісня - це грізна зброя.

У піснях солдати співають про те, що їм дорого, за що вони будуть воювати до останньої краплі крові.

Пісня допомагає солдатам в їх фронтового життя, тому можна сказати, що пісня воює разом з солдатами, а значить, пісня теж боєць.

Класний керівник. Дійсно, пісня - це і боєць, і грізна зброя. Сьогодні ми будемо говорити про пісні Великої Вітчизняної війни. Ці пісні проводжали наших солдатів на фронт і зустрічали в звільнених містах, пісні піднімали в бій і допомагали пережити втрату близьких, пісні крокували разом з піхотою і їхали з танкістами по курних дорогах війни, пісні піднімалися в небо на крилах з червоними зірками і борознили морські простори. Пісня - це музична літопис Великої Вітчизняної війни. Я передаю слово творчій групі, яка підготувала інформаційний блок сьогоднішнього класної години.

II. інформаційний блок

Пісні проти пісень

Учень 1. І пісні дійсно боролися!

Німецький вчений Еберхард Дикман розповідав нашому письменникові Вадиму Кожинова, що в Німеччині перед війною взагалі не співали ліричних пісень - всюди чути одні марші! У цих маршах славилась Німеччина, оспівувалася німецька нація, вихвалявся фюрер і нацистські вожді. Ці пісні повинні були підняти бойовий дух німецьких солдатів перед походом на Схід для завоювання життєвого простору. З таким бойовим духом німецький солдат переступив межу нашої країни, і полилися нацистські марші по нашій землі. І всюди, у всіх куточках Росії, проти цих маршів піднявся весь наш народ: солдати і матроси, люди похилого віку і діти, люди всіх національностей піднялися на боротьбу, щоб ніколи не чути на своїй землі цих нацистських маршів.

Які ж пісні надихали на боротьбу наших людей? Я перерахую тільки назви: «Солов'ї», «Смуглянка», «Синий платочек», «Темная ночь», «Катюша», «Землянка», «Ой, тумани мої, растумани». Це були не маршові, а ліричні пісні. У них говорилося про любов, про рідну домівку, про весну, про берізках, солов'їв. І ці пісні перемогли! Тому що з цими піснями наші люди захищали не життєвий простір, а рідну землю, рідні берізки, коханих та близьких. Наша група підготувала розповідь про історію створення декількох пісень. Сьогодні ми послухаємо пісні Великої Вітчизняної, дізнаємося про історію їх створення, подумки перенесемося в ті сорокові грозові, уявімо собі, що відчували наші прабабусі і прадідусі, коли чули ці пісні на фронті або в тилу.

«Землянка»

(Звучить пісня «Землянка».)

Учень 2. Ні, напевно, в нашій країні людини, яка б не впізнала цю пісню.

Ти зараз далеко-далеко.

Між нами снігу і снігу.

До тебе мені дійти нелегко,

А до смерті чотири кроки.

Ці рядки поет Олексій Сурков написав в 1941 р в землянці, в «білих полях під Москвою». Він і гадки не мав, що пише слова всенародно відомої пісні. Він просто писав дружині листа в віршах, описував свої почуття після важких боїв за Москву. Через рік в Москві проїздом опинився композитор К. Листів. Він прийшов до редакції фронтової газети, де працював поет Сурков і попросив дати що-небудь «пісенне». Поет запропонував це ліричний лист. Композитор відразу ж склав мелодію і записав її на звичайному тетрадном листку - накреслив п'ять лінійок, записав ноти і пішов. Слова і мелодію пісні надрукували в газеті «Комсомольская правда». Пісня вийшла дуже тепла, задушевна, трохи сумна, але не тугу викликала вона у бійців, а презирство до смерті. Ця пісня була піснею - бійцем, брала участь в боротьбі і допомагала наближенню перемоги. Її полюбили і заспівали на всіх фронтах, так само як і іншу пісню, яку ви зараз почуєте.

"Темна ніч"

(Звучить пісня «Темная ночь».)

Учень 3. Пісню «Темная ночь» з фільму «Два бійця» вперше виконав всенародний улюбленець актор Марк Бернес, який грав головну роль. Пісня одразу запам'яталася глядачам. Написана вона була буквально на одному диханні. Фільм «Два бійці» знімався в 1942 р на Ташкентської кіностудії. Музику до фільму писав відомий композитор Микита Богословський. За задумом режисера, у фільмі повинна була прозвучати задушевна пісня. Як тільки режисер пояснив композитору стан і почуття героя, Микита Богословський відразу ж сів за рояль і без зупинки зіграв мелодію майбутньої пісні. Так з першого разу і народилася ця музика. Такий і увійшла вона в фільм без єдиного зміни. На всіх фронтах звучала ця пісня в хвилини короткого відпочинку, в перервах між боями. За рідний дім, за дитяче ліжечко, за улюблену воював наш солдат, поки не закінчилася над нашою країною «темна ніч» війни.

«Синий платочек»

(Звучить пісня «Синий платочек».)

Учень 4. Пісеньку «Синий платочек» московські любителі джазу виспівували ще до війни. Але цю легку джазову пісеньку забули б дуже скоро, якби не народна артистка Радянського Союзу Клавдія Шульженко. У 1942 р вона попросила молоденького лейтенанта, співробітника фронтової газети, написати інші слова на цю мелодію. Лейтенант складав всю ніч. Так і з'явилася пісня з військовими словами.

Мені відразу сподобалися прості, беруть за душу слова, - говорила Шульженко. - У них було багато правди. У кожного воїна є одна рідна жінка, найулюбленіша, близька і дорога, за горе, страждання, позбавлення, за розлуку з якою він буде мстити ворогові.

строчить кулеметник

За синій хусточку,

Що був на плечах дорогих!

Це було друге народження пісні. З новим текстом «Синий платочек» зайняв своє місце на бойових позиціях і дійшов з нашим солдатом до самого Берліна. Про те, як бився «Синий платочек», кажуть такі епізоди війни. Одного разу Шульженко давала концерт в авіаційному полку. Після концерту один з льотчиків сказав їй, що «Синий платочек» буде з льотчиками у всіх боях і перший же збитий «юнкері» або «мессер» вони присвятять їй. Чекати Шульженко довелося недовго. На наступний же день цей льотчик збив фашистський «мессершмітт». «Пісні Шульженко, як снаряди і патрони, були потрібні нам в бою," - говорили солдати і офіцери.

"Священна війна"

(Звучить пісня «Священна війна».)

Учень 5. Головна пісня Великої Вітчизняної - «Священна війна». Ця пісня містила заряд такої сили, що до сих пір у багатьох людей грудку підкочується до горла і сльози навертаються на очі, коли вони чують: «Вставай, страна огромная, вставай, на смертний бій ...»

- «Це гімн помсти і прокльони гітлеризму» - так говорив про цю пісню її автор композитор А. Александров. Він згадував, що під час війни цю пісню слухали завжди стоячи, з якимось особливим поривом, святим настроєм, і не тільки бійці, а й самі виконавці нерідко плакали.

Учень 6. Ця пісня народилася в найперші дні війни. За одну ніч поет В. Лебедєв-Кумач написав вірш, який відразу ж було надруковано в газетах. В одній з газет цей вірш прочитав композитор А. Александров. Він був керівником Ансамблю пісні і танцю Червоної армії. Вірш справило на композитора таке сильне враження, що він відразу ж сів за рояль. На другий день Александров вже репетирував нову пісню з ансамблем. А ще через день хор вперше виконав пісню на Білоруському вокзалі, звідки в ті дні відправлялися на фронт бойові ешелони.

Учень 5. Ось що писали сучасники про це першому виконанні (читає).

«... У залі очікування був збитий з свіжовистругані дощок поміст - своєрідна естрада для виступу. Артисти ансамблю піднялися на це піднесення, і у них мимоволі зародився сумнів: чи можна виступати в такій обстановці? У залі - шум, різкі команди, звуки радіо. Слова ведучого, який оголошує, що зараз вперше буде виконана пісня «Священна війна», тонуть в загальному гулі. Але ось піднімається рука Олександра Васильовича Александрова і зал поступово затихає ...

Хвилювання виявилися марними. З перших же тактів пісня захопила бійців. А коли зазвучав другий куплет, в залі настала абсолютна тиша. Всі встали, як під час виконання гімну. На суворих обличчях видно сльози, і це хвилювання передається виконавцям. У них у всіх теж сльози на очах ...

Пісня вщухла, але бійці зажадали повторення. Знову і знову - п'ять разів поспіль! - співав ансамбль "Священну війну" ... »

Учень 6. Так почався бойовий шлях цієї пісні, славний і довгий шлях. З цього дня «Священна війна» була взята на озброєння нашої армії, всім народом, стала музичним гімном Великої Вітчизняної війни. Її співали всюди - на передньому краї, в партизанських загонах, в тилу. Щоранку після бою кремлівських курантів вона звучала по радіо. У літописі Вітчизняної війни є чимало героїчних епізодів, що розповідають про те, як вступала в бій ця пісня-гімн. Один з них відноситься до весни 1942 Невелика група захисників Севастополя зайняла оборону в печері, видовбаної в скелі. Гітлерівці люто штурмували цю природну фортецю, закидали її гранатами. Сили захисників танули ... І раптом з глибини підземелля почулася пісня:

Піднімайся країно велика,

Вставай на смертний бій

З фашистської силою темною,

З проклятою ордою ...

Потім пролунав сильний вибух, і уламки скелі завалили печеру ... Не здалися радянські воїни ненависному ворогові. Багато воєначальники говорили, що за силою впливу ця пісня може зрівнятися з «цілим бронетанкових корпусом».

III. Інтерактивна бесіда по темі «Старі пісні про головне»

Класний керівник. Сьогодні ви познайомилися з історією кількох пісень Великої Вітчизняної війни. Яке враження справили на вас ці пісні? Як у вашій родині ставляться до цих старих пісень?

Зразкові відповіді дітей:

Ці пісні дуже люблять бабусі, дідусі, батьки, люблять дивитися передачі, знають напам'ять слова.

Коли в родині торжество і збираються всі родичі, за столом завжди співають старі пісні.

Такі пісні, як «Священна війна», не можна співати просто так. Це дуже сильна пісня. Це щось святе.

Враження - мороз по шкірі і клубок у горлі. Таке ж і у батьків - прадід загинув на війні.

Класний керівник. «Старі пісні про головне» - в телепередачі з такою назвою зараз виконують пісні воєнних років сучасні артисти. Як ви думаєте, про що найголовніше співається в цих піснях?

Зразкові відповіді дітей:

Любов, будинок, сім'я, діти.

Родина, свобода, чисте небо над головою.

Борг, вірність, честь.

Класний керівник. На початку класної години ми говорили про те, що пісні як солдати, вони теж боролися. І головна пісня Великої Вітчизняної - «Священна війна» до сих пір на передньому краї. І в наш час вона веде бій. Раптом стали з'являтися чутки, що нібито слова цієї пісні написав зросійщених німець ще в 1916 році у зв'язку з Першою світовою війною. А поет Лебедєв-Кумач привласнив їх собі або просто вкрав. Вчені-філологи викрили цю брехню. По-перше, немає жодного рукописного тексту, що належить перу цього самого німця, по-друге, у Лебедєва-Кумача збереглися Десятки чернеток з варіантами цього вірша, що свідчить про напружену роботу над текстом. Та й не могла з'явитися Така пісня перед Першою світовою війною. Солдати не розуміли суті цієї війни і не хотіли воювати - звідки взятися такому напруженню патріотизму, такої енергії? Як ви думаєте, навіщо взагалі були затіяні всі ці звинувачення? Здавалося б, ну яка різниця, хто це написав?

(Діти висловлюють свої припущення.)

Справа в тому, що це не просто пісня - це гімн величі народу, який переміг фашизм. Щоб очорнити нашу Перемогу, починають «нападати» на його пісню ... Це все той же настирливе прагнення вселити нам думку про нашу меншовартості, неповноцінності. Мовляв, що можуть створити ці росіяни? Усе велике тільки від німців. Цей міф уже розвіяли наші прадіди, поставивши червоний прапор над рейхстагом. Кілька поколінь наших людей отримали хорошу щеплення від цих міфів. Як же сучасної молоді не потрапити в полон до цих міфів?

Зразкові відповіді дітей:

Потрібно побільше дізнаватися про війну.

Потрібно навчитися поважати себе, свій народ, свою історію.

Класний керівник. Дійсно, потрібно навчитися поважати свою історію, свій народ, своїх героїв. Потрібно мати свою національну гідність.

VI. Заключне слово

Класний керівник. Все далі йде від нас Велика Вітчизняна війна. Іде й покоління, яке пам'ятає цю війну. Але не йде пам'ять про подвиг народу. Вона залишається в книгах, фотографіях, фільмах, в оповіданнях прадідів. Але пісні зберігають не просто пам'ять - вони зберігають душу народу. Слухаючи ці пісні, розумієш, що фашизм перемогли не казкові богатирі, а самі звичайні люди. Їм було страшно, холодно, боляче. Але вони вистояли. У цьому сила і велич наших прадідів. А пісні їм допомагали перемагати, тому пісні - це теж ветерани Великої Вітчизняної війни. І в ці травневі переможні дні давайте згадаємо і них.

V. Музичний фінал «Заспіваймо, друзі!»

(Вмикається музика, діти співають пісні, про які дізналися в ході класної години.)

цілі:формувати почуття патріотизму, любові до Батьківщини, почуття гордості за свою країну на прикладі героїчних вчинків людей у \u200b\u200bвоєнний час, виховувати шанобливе ставлення до старшого покоління, пам'ятників війни.

Учасники:учні класу, класний керівник, Батьки, ветерани ВВВ.

устаткування: ноутбук, колонки, лист з підбіркою військових пісень

хід заходу

читає вірш Бєлобородова Ксенія:

Коли це буде, не знаю,
В краю белоногих беріз
Перемоги 9 травня
Відсвяткують люди без сліз.
Піднімуть старовинні марші
Армійські труби країни.
І виїде до армії маршал,
Чи не бачив цієї війни.
І мені не додуматися навіть,
Який там вдарить салют,
Які там казки розкажуть
І пісні, які заспівають.
Але ми-то достеменно знаємо,
Нам знати довелося на роду,
Що було 9 травня
З ранку в 45 році.
(С. Орлов)

Звучить фрагмент пісні «День Перемоги» у виконанні Д. Тухманова.

Кл. рук: Добрий день. День Перемоги, ... 9 мая ... Це свято зі сльозами на очах. Ми, взагалі не здатні сьогодні охопити розумом весь сенс події, що відбулася. Лише з роками, можливо, осягнути суворе велич прожитих днів, летальність відгримілих боїв, всю глибину трудового подвигу ветеранів.

На важких дорогах війни ціною мільйонів життів була завойована перемога, перемога над фашистською Німеччиною, яка поневолила половину світу, яка вважає себе нацією панів. Для кого-то війна закінчилася там, на полі бою разом з життям, а для кого-то до сих пір живе в серцях і страшних нічних кошмарах.

Вічна пам'ять мертвим! Вічна слава живим!

Звучить фрагмент пісні «Вклонімося великим тим рокам» у виконанні Й. Кобзона.

читає вірш Жиряков Антон:

Пам'ятайте!
Через століття, через роки, - пам'ятайте!
Про тих, хто вже не прийде ніколи, -
пам'ятайте!
Пам'яті полеглих будьте гідні!
Вічно гідні!
Люди!
Поки серця стукають, - пам'ятаєте!
Якою ціною завойоване щастя, -
Будь ласка, пам'ятайте!
Дітям своїм розкажіть про них,
щоб запам'ятали!
Дітям дітей розкажіть про них,
щоб теж пам'ятали!
(Р. Рождественський)

Кл. рук: 1941 рік. «Тяжкий гуркіт обрушився на землю. Вмить згасло світло. Здригнулися стіни каземату. Зі стелі сипалася штукатурка. І крізь оглушливий виття і ревіння все ясніше і ясніше проривалися розкотисті вибухи важких снарядів. Рвонуло десь зовсім поруч.

Війна! - крикнув хтось.
- Війна це, товариші, війна!

... Зовнішні двері сміливо вибуховою хвилею, і крізь неї видно було оранжеві спалахи пожеж. Тяжко здригався каземат. Все навколо вило і стогнало. І було це 22 червня 1941 року о 4 годині 15 хвилин за московським часом ».

Безтурботна мирне життя змінилася військовими буднями. 4 роки війни. 1418 днів безприкладного народного подвигу. 1418 днів крові та смертей, болю і гіркоти втрат, загибелі кращих синів і дочок Росії.

Пісня «Журавлі»
(Співають Стариков Олександр, Борисова Анастасія, Волкова Анастасія, Бєлобородова Ксенія, Давидова Поліна, Атаманова Ксенія)

Кл. рук: Важко було прощатися з рідними, а особливо з коханими, з тими, з ким полювання було бути поруч кожну хвилину, забуваючи про гіркі розлуки з друзями по фронту.

читає вірш Глазов Данило:

... І Кама, і Волга на битву синів проводжали,
І матері довго кольоровими хустками махали.
Прощалися нареченої - косички дівчачі м'яли,
Вперше по-жіночому улюблених своїх цілували.
Гриміли колеса, литі колеса гриміли,
І співали солдати, зовсім по-хлопчачому співали
Про білі хати, про вірну Катю-Катюшу ...
І рвали ті пісні комбата батьківську
Душу ...
(М. Гріезане)

Кл. рук:Пісні ... Дійсно пісні часом зігрівали солдатську душу. Які пісні про війну дійшли до наших днів? Давайте напоїти деякі з них. (Добірка пісень -Додаток 1 )

Кл. рук: Думки про будинок, про рідних і улюблених зігрівали солдатів після бою, давали їм сили.

читає вірш Еран Владислав:

Чекай мене і я повернуся,
Тільки дуже чекай.
Жди, коли наводять смуток
Жовті дощі.
Жди, коли снігу метуть,
Жди, коли спека,
Жди, коли інших не чекають,
Забувши вчора.
Жди, коли з далеких місць
Листів не прийде.
Жди, коли вже набридне тим,
Хто разом чекає.
Чекай мене і я повернуся.
І не бажай добра тим,
Хто знає напам'ять,
Що забути пора.
Нехай повірять син і матір
У те, що немає мене.
Нехай друзі втомляться чекати,
Сядуть у вогню,
Вип'ють гірке вино на помин душі.
Жди, і з ними за одне випити не поспішай.

Жди меня, і я повернуся всім смертям на зло.
Хто не чекав мене, той нехай скаже: «Пощастило!»
Чи не зрозуміти не що чекали їм, як серед вогню
Очікуванням своїм ти врятувала мене.
Як я вижив знатимемо лише ми з тобою.
Просто ти вміла чекати як ніхто інший.
(К. Симонов)

Звучить фрагмент пісні «Якщо б не було війни» у виконанні В. Толкунової.

Кл. рук: Тільки серцем, які пережили смертне горе безповоротних втрат, тугу розлуки, серцем, оплакати незліченні могили, руїни і попіл тисяч міст і сіл, серцем, що несе в собі любов до полеглим братам і синам, тільки серцем, пізнали велику печаль і жарку задушливу ненависть, можна було осягнути те, що відбулося. Миру був повернутий світ.

Танець «Вальс»
(Танцюють Візгалін Дмитро і Висоцька Катерина)

Кл. рук:Я сподіваюся, що наш класний годину торкнувся ваші серця і викликав у вас почуття гордості за свій народ. На закінчення нашого заходу мені хочеться побажати вам мирного неба над головою. І тільки від нас з вами залежить, чи збережемо ми пам'ять для наших дітей про тих уже далеких подіях, не допустимо ми новий кривавий бій.

Після цього заходу діти привітали ветеранів, разом з батьками поклали квіти до пам'ятника Перемоги.

література:

  1. Публіцистика та нариси воєнних років. Леонід ЛЕОНОВ «Ім'я радості».
  2. Б. Васильєв. «У списках не значився».
  3. http://www.arhpress.ru/kosmodrom/2004/5/13/11.shtml
  4. http://www.prazdnik.by/content/detail/11/191/49582/

підготувала вчитель початкових класів МКОУ СОШ№1 г. Избербаш

Класна година.

мета:

створення необхідних умов, Що сприяють вихованню у молодших школярів патріотичних почуттів, формування власної цивільно патріотичної позиції і ознайомлення з історичним минулим свого народу.

завдання:

Виховувати громадянсько-патріотичні якості людини і гідного громадянина своєї країни на прикладах героїчних подвигів своїх співвітчизників;

розвивати у учнів вміння розуміти проблеми, міркувати, робити висновки і узагальнення

Розвивати навички самостійної роботи з додатковою літературою і документальним матеріалом;

Сприяти розвитку творчих здібностей і пізнавальних інтересів

клас: 4ж

наочність: Відеоматеріали, плакати про ВВВ.

технології: ІКТ - технології (використовується інтерактивна дошка - презентація, відеоролики, аудіозаписи)

попередня підготовка:

Заучування віршів і пісень

Підготовка інсценування пісні «Три танкіста»

Підбір пісень про війну, відеороликів, аудіозаписів

підготовка сценарію

Малювання плакатів про війну

оформлення кабінету

Анотація.

Тема класної години: "9 травня- День Перемоги» . класний годину сприяє вихованню у молодших школярів патріотичних почуттів, знайомить з історичним минулим свого народу. класному годині передувала ретельна підготовка. У підготовці брали участь: Учитель, що навчаються і батьки. Були підготовлені плакати про Велику Вітчизняну війну, вивчені вірші і пісні, виконана презентація, група учнів підготувала інсценування пісні «Три танкіста». Був поставлений танець на пісню «Журавлі»,.Я як класний керівник, Написала сценарій і допомагала підготовці груп.

Даний захід сприяв розвитку творчих здібностей і пізнавальних інтересів учнів.

Хід класної години.

1) Вступна бесіда

учитель:

Хлопці, в ці травневі дні наша країна відзначає чергову річницю Перемоги над фашистської Німеччиною у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 рр. Ніколи не зникне з пам'яті народу гордість за Велику перемогу, З покоління в покоління ми будемо пам'ятати про ті страшні роки війни, в якій загинуло понад 40 мільйонів громадян нашої країни. Серед них були не тільки воїни доблесної армії, а й діти, люди похилого віку, жінки. Немає жодної сім'ї, яку б не торкнулася ця біда: У кого то загинув прадід, дід, брат, батько, т. Е. Найближчі на світі люди, тому ми повинні пам'ятати, як це все було.

Була найкоротша ніч у році. Люди мирно спали. І раптом:

Війна! Війна!

22 червня 1941 року на нашу Батьківщину напали німецькі фашисти. Напали немов злодії, немов розбійники. Вони хотіли захопити наші землі, наші міста і села, а наших людей або вбити, або зробити своїми слугами і рабами. почалася Велика Вітчизняна війна. Вона тривала чотири роки.

Звернення Левітана. (Аудіозапис)

1 читець:

Червень ... Вечоріло захід.

І білої ночі розливалося море,

І лунав дзвінкий сміх хлопців,

Чи не знають, що не відають горя.

2 читець:

Червень ... Тоді ще не знали ми,

з шкільних вечорів крокуючи,

Що завтра буде перший день війни,

А скінчиться вона лише в 45- м, в травні.

3 читець:

Здавалося, було холодно квітам,

І від роси вони злегка зблякла.

Зорю, що йшла по травам і кущам.

Обнишпорили німецькі біноклі.

4 читець:

Такою все дихало тишею,

Що вся земля ще спала, здавалося,

Хто знав, що між миром і війною,

Всього, яких - то 5 хвилин залишилося.

Звучить пісня на вірші В. Лебедєва-Кумача "Священна війна".

(Виконує 1 група дітей)

-Учитель: Ця пісня тривожним набатом прогриміла над країною в перші дні війни, коли всі російські люди вірили, що це випробування, що обрушилося так раптово і нищівно, ось-ось закінчиться. Але війна розтягнулася на роки. Чотири страшних року ...

5 читець:

Ах, війна, що ти зробила, підла.

Стали тихими наші двори.

Наші хлопчики голови підняли -

Подорослішали вони до пори.

На порозі ледь помаячілі

І пішли, за солдатом солдат ...

До побачення, хлопчики!

хлопчики,

Постарайтеся повернутися назад.

Ні, не ховайтеся ви, будьте високими,

Не шкодуйте ні куль, ні гранат.

І себе не жалієте, але все-таки

Постарайтеся повернутися назад.

ТАНЕЦЬ «ЖУРАВЛІ»

Виконують хлопчики у військовій формі і дівчатка в білих сукнях.

Учитель. На боротьбу з німецько - фашистськими загарбниками піднявся весь наш народ. На фронт йшли і старі, і молоді. прямо зі шкільної лави. «Все для фронту, все для перемоги» - всюди звучав девіз. А в тилу залишалися жінки, люди похилого віку. Діти. Чимало випало випробувань на їх частку. Вони рили окопи, вставали до верстатів, гасили на дахах запальні бомби. Важко було. А ще важче було чекати звісток з фронту.

звучить пісня «Землянка».

Три хлопчика зображують у «Багаття» бійців на привалі. які пишуть «Листи».

Дорога матуся!

Ти про мене в сльозах згадуй,

Залиш свою турботу і тривогу.

Чи не близький шлях, далекий рідний край,

Але я повернуся до знайомого порогу!

Як і раніше моя любов з тобою,

З тобою Батьківщина, ти не одна, рідна,

Ти мені видно, коли йду я в бій,

І на турботу подвигом відповім,

Я далеко, але я ще повернуся,

І ти, рідна, вийдеш мені назустріч.

(Хлопчики складають листи трикутниками, встають і йдуть)

Учитель. Незабутніми сторінками увійшли в історію війни подвиги радянських воїнів біля стін Брестської фортеці, під Москвою і Ленінградом, Сталінградом і Севастополем, на Курській дузі. Важко було, А вижити допомогла пісня. Особливо дороги нам пісні воєнних років.

Діти виконують попурі з пісень воєнних років.

«Катюша» (М. Блантер, М. Ісаковський)

Розцвітали яблуні і груші,

Попливли тумани над рікою.

Виходила на берег Катюша,

на високий берег на крутий.

«На безіменній висоті» (В. Баснер, М. Матусовський)

Диміла гай під горою,

І разом з нею горів захід.

Нас залишалося тільки троє

З вісімнадцяти хлопців.

Як багато їх, друзів хороших,

Лежати залишилося в темряві -

У незнайомого селища

На безіменній висоті.

«Ех, дороги» (А. Новиков, Л. Ошанін).

Ех, дороги, пил та туман,

Холоди, тривоги, так степовий бур'ян.

Сніг чи вітер, згадаємо, друзі,

Нам дороги ці забути не можна

Великий внесок у перемогу і тих, Хто трудився в тилу: Жінок, старих і дітей. З 10-річного віку діти допомагали дорослим. Вони косили сіно, боронили поля. Садили і прибирали картоплю. Багато з хлопців виконували подвійну норму. школярі збирали теплі речі для фронтовиків, працювали на військових заводах. виступали з концертами перед пораненими воїнами в госпіталях.

Тоді нам було десять років.

Ми пам'ятаємо ніч війни

Ні вогника в віконцях немає,

Вони затемнені.

Хто прожив лише 10 років,

Запам'ятає назавжди.

Як, загасивши тремтячий світло,

Ходили потяги.

У темряві на фронт вели війська

Дітей-в далекий тил.

І поїзд вночі без гудка

Від станцій відходив.

Жінки і люди похилого віку прибирали хліб. Льон, картопля, працювали на тваринницьких фермах. Всі працювали під закликом: «Працювати, не покладаючи рук» Трудівники сіл і сіл працювали з ранку до пізнього вечора. Кожен прагнув хоч чимось допомогти фронту.

... Та хіба про це расскажешь-

В які ти роки жила!

Яка безмірна тяжкість

На жіночі плечі лягла.

Ти йшла, затамувавши своє горе,

Суворим шляхом трудовим.

Весь фронт. Що від моря до моря.

Годувала ти хлібом своїм.

Рубала. Годувала, копала. -

Та хіба все перечтёшь?

А в листах на фронт запевняла,

Що ніби відмінно живеш.

Ми в різних куточках країни бачили:

Застигли танки на почесному п'єдесталі

Вони рідну землю захищали,

З танкістами, бувало, гинули.

Про танкістів пісень є чимало

Дуже героїчний настрій!

За танкістом всюди наступала

Битися виходила лад на лад

Російська, радянська, рідна

Армія, що танками сильна

Вся країна, від краю і до краю

Про танкістів піснями повна!

Там, де піхота в бездоріжжя не пройде,

І не промчить кавалерія лиха, -

Там танк на траках обережно проповзе,

Через окопи і дорожні вибоїни.

Танкіста славен давній ратну працю,

І кінь залізний бойовий овіяний славою.

Не раз в бою запобігли ви біду,

Загрожувала розправитися з державою!

Ми пам'ятаємо з дитинства пісню «Три Танкіста.»

І знаємо, що «Порядок в танкових військах»

Броня міцна і танки наші швидкі,

Поки екіпажі на місцях.

звучить пісня «Три танкіста» (Виконує група дітей з інсценуванням)

учитель: Вся наша країна, армія і тил перетворилися в єдиний бойовий табір.

І люди здолали війну.

Війна закінчилася, і весь світ полегшено зітхнув: перемога!

Звучить пісня " День Перемоги» (Аудіозапис) Презентація до пісні.

Прошу всіх встати. Схилімо голови перед величчю подвигу радянського солдата. Вшануймо пам'ять всіх загиблих хвилиною мовчання. Близько 40 мільйонів радянських людей загинуло. Уявляєте, що це значить? Загинув кожен четвертий житель країни.

(Звуки метронома) Хвилина мовчання.

Через століття, через роки, -

Пам'ятайте! Про тих, хто вже не прийде ніколи, -

Не плачте!

В горлі стримаєте стогони,

Гіркі стогони.

Пам'яті полеглим будьте гідні!

Вічно гідні!

Поки серця стукають, -

якою ціною

Завойовано щастя, -

Будь ласка, пам'ятайте!

учитель: 72 року нашої перемозі!

Знову травневий світанок.

І нечутно йдуть по планеті, повернуті світ і весна!

Мета: Прищепити почуття патріотизму і гордості за свою Батьківщину.

(Зал святково прикрашений - можна використовувати стінгазети, малюнки дітей про війну. Сцена оформлена відповідно до даного свята. Звучить музика, пісні воєнних років).

1-й читець.

Течуть над світом ранні світанки,

Сади квітами весняними порошать,

І славний день свій - День великий

Перемоги Знову зустрічає юна Земля.

2-й читець.

День Перемоги - свято всієї країни.

Духовий оркестр грає марші.

День Перемоги - свято сивини

Наших прадідів, дідів і хто молодший.

3-й читець.

Навіть тих, хто не бачив війни -

Але її крилом зачеплений був кожен, -

Вітаємо з Днем Перемоги ми!

Цей день - для всієї Росії важливий!

Ведучий 1:

Поспішний плин часу ... Минають роки, змінюються покоління, але ніколи не повинна зникнути пам'ять-правда про суворі роки Великої Вітчизняної війни, що тривала 1418 днів і ночей. Більше чотирьох років запеклих боїв, самовідданої любові і служіння своїй Вітчизні, вірності військовому обов'язку і присязі, даній Батьківщині - в тому числі і нашими земляками.

Ведучий 2:

Ми кожен року 9 травня звертаємося до того, що в кожній родині буде свято вічно Велика Вітчизняна війна ... Вона торкнулася кожної родини. І ми завжди будемо пам'ятати про жахливу ціну, заплачену за перемогу: про мільйони людських життів, а цінніше людського життя немає нічого в світі. Це були ваші ровесники, ровесники ваших батьків. Гинули батьки і сини, брати і сестри, люди похилого віку і діти. Нам треба знати і пам'ятати про тих, хто за нас віддав свої життя: як вони жили, воювали, працювали, про що думали і мріяли.

Ведучий 3:

Той самий довгий день в році

З його безхмарною погодою

Нам видав загальну біду

На всіх, на всі 4 роки!

Пісня "Вставай, страна огромная ...» (уривок)

Ведучий 1:

1-й читець:

Хіба для смерті народжуються діти, Батьківщина?

Хіба хотіла ти нашої смерті, Батьківщина?

Полум'я вдарило в небо, ти пам'ятаєш, Батьківщина?

Тихо сказала: - «Вставайте на допомогу», - Батьківщина.

Ведучий 2:

Люди гинули не тільки на фронті, але і в глибокому тилу. Гинули від недоїдання, від холоду, але при цьому працювали по-геройськи.

Ведучий 3:

Хочеться згадати і про тих, хто щохвилини ризикуючи своїм життям, під шквальним вогнем виносив з поля бою поранених солдатів. Тендітні, юні вони рятували життя десяткам бійців і самі нерідко залишалися лежати там, на полі брані.

Ведучий 1:

У війни не жіноче обличчя. Але там, де плакали чоловіки, жінка не плакала. Жінки встали на просторі всієї нашої величезної країни: в заводському цеху, на житньому полі, у дитячій колисці, біля операційного столу ... і фронт не здригнувся.

1-й читець:

Та хіба про це розкажеш

В які ти роки жила!

Яка безмірна тяжкість

На жіночі плечі лягла!

Рубала, возила, копала,

Та хіба все перечтёшь?

А в листах на фронт запевняла,

Що ніби відмінно живеш!

2-й читець:

Чверть роти вже скосило ...

Розпростерта на снігу,

Плаче дівчинка від безсилля,

Задихається: - «Не можу»!

Важенний попався малий,

Сил тягти його більше немає ...

(Санітарочкою тієї втомленою 18 зрівнялося років).

Відлежиться, обдует вітром,

Чи стане легше дихати чуть-чуть.

Сантиметр за сантиметром

Ти продовжиш свій хресний шлях.

3-й читець:

Між життям і смертю межі -

До чого ж тендітні вони ...

Ти прийди ж, солдат, в сознанье,

На сестричку хоч раз поглянь!

Якщо вас не знайдуть снаряди,

Чи не доб'є диверсанта ніж,

Ти отримаєш, сестра, нагороду -

Людини знову врятуєш.

Він повернеться з лазарету -

Знову ти обдурила смерть,

І одне лише сознанье це

Всю-то життя тобі буде гріти.

Ведучий 1:

Земля горіла під ногами лютого ворога У тилу німецьких окупантів діяли сотні партизанських загонів. І як могли, допомагали Батьківщині діти:

хто біля верстата або в поле, хто на фронті чи в партизанському загоні. Багато з них стали героями, багато хто загинув.

Ведучий 2:

Фашисти не шкодували нікого: ні жінок, ні дітей. Гітлер так напучував свої війська перед нападом на нашу країну: «Жорстокість є благом для майбутнього ... Війну проти Росії не можна вести по-лицарськи. Її потрібно вести з нещадною, безжальної і нестримної жорстокістю ».

Ведучий 3:

Наша славна радянська армія не тільки прогнала ворога зі своєї землі, але і звільнила від фашистського рабства інші країни. Народи цих країн з вдячністю завжди будуть пам'ятати про подвиг радянських воїнів.

1-й читець:

Це було в травні на світанку,

Наростав біля стін Рейхстагу бій.

Дівчинку німецьку зауважив,

Наш солдат на курній бруківці.

У стовпа, тремтячи вона стояла.

У блакитних очах застиг переляк.

А шматки свистячого металу

Смерть і борошно сіяли навколо.

Тут він згадав, як, прощаючись влітку,

Він свою доньку цілував.

Може бути, батько дівчата цієї

Дочка його рідну розстріляв ...

Але зараз, в Берліні, під обстрілом,

Повз боєць і тілом заслін,

Дівчинку в короткій сукні білому,

Обережно виніс з вогню.

2-й читець:

Скільком дітям повернули дитинство,

Подарували радість і весну,

Рядові Армії Радянської,

Люди, які перемогли війну?

І в Берліні, в святкову дату,

Був споруджений, щоб стояти у віках,

Пам'ятник радянському солдату

З дівчинкою, врятованої на руках.

Він стоїть. Як символ нашої слави.

Як маяк, що світиться в імлі.

Це він, солдат моєї держави,

Охороняє мир на всій землі.

Ведучий 1:

Але найважчим був останній бій.

Кожен хотів вижити, дійти до Берліна, повернутися додому з перемогою.

Ведучий 2:

Цього свята люди чекали 1418 днів. Саме стільки днів тривала Велика Вітчизняна війна. За 4 роки втрати склали 27 мільйонів чоловік, загинув кожен сьомий.

1-й читець:

Вона прийшла до нас 9 травня не в лавровому вінку, урочиста і спокійна, немає. Вона прийшла в образі старої матері, опустила натруджені руки, поникла головою, уболіваючи про тих, хто не повернувся.

2-й читець:

Перемога!

І якщо зараз сміються діти, плавиться сталь і пишуться книги, то це тому, що прийшла Перемога.

Ведучий 3:

Скільки б не минуло років, ми завжди будемо пам'ятати наших рідних і близьких, всіх тих людей, хто загинув, борючись за Батьківщину.

Давайте вшануємо їх пам'ятьхвилиною мовчання.

3-й читець:

Через роки, через віки - пам'ятайте.

Про тих, хто вже не прийде ніколи - пам'ятайте!

4-й читець:

Не плачте!

В горлі стримаєте стогони, гіркі стогони.

Пам'яті полеглих будьте гідні!

Завжди варті!

5-й читець:

Я ніколи не бачила війни

І жаху її не уявляю,

Але те, що світ так хоче тиші

Сьогодні дуже чітко усвідомлюю.

Спасибі Вам, що нам не довелося,

Уявити і дізнатися такі муки.

На вашу долю все це довелося -

Тривоги, голод, холод і розлуки.

Найстрашніше слова немає, ніж війна,

Яка забирає все святе,

Коли зловісно тисне тиша,

Коли вона не вернулася один з бою.

6-й читець:

Дякую Вам за сонця яскраве світло,

За радість життя в кожній миті нашого народження,

За трелі солов'я, і \u200b\u200bза світанок,

І за поля квітучі ромашок.,

Так! Позаду залишився страшний час.

Ми про війну дізналися лише з книжок.

Спасибі Вам, ми дуже любимо Вас!

Уклін Вам від дівчисьок і хлопчиськ! (Пісня всім класом "День Перемоги")

мета: Показати героїзм дітей в роки ВВВ.

завдання:

    Наблизити історію грізних років війни.

    Встановити зв'язок з минулим, приклади, якого виховують почуття громадянського обов'язку і відповідальності.

    Сприяти морально - патріотичному вихованню школярів.

    Виховувати любов і повагу до свого народу, до історії своєї країни.

Місце проведення: Кабінет, музичний кабінет, актовий зал.

устаткування: Проектор, комп'ютер, екран, презентація.

Хід заходу: Вступне слово вчителя:

Я не даремно турбуюсь,
Щоб не забулася та війна:
Адже ця пам'ять - наша совість,
Вона, як, правда, нам потрібна.
Занадто багато суворих випробувань перенесла наша країна.

Ціна цих випробувань обчислюється мільйонами людських життів.
В цьому році ми відзначаємо одне з найголовніших свят в історії нашої країни, річницю -
70 років від Дня Перемоги . Перегляд відео «Найкращий ролик про ВВВ. 6мин.

Мало їх залишилося, ветеранів Великої Вітчизняної ... З кожним роком їх буде все менше і менше. Як же не забути цю страшну сторінку історії? Залишилися ті, хто в роки Великої Вітчизняної війни були дітьми. Війна, побачена дитячими очима, ще страшніше, ніж відображена дорослим поглядом.
Хлопчики та дівчатка сорокових ... Вони відчули жахи варварського бомбардування, голод і холод, біду і позбавлення. У них у всіх одна минуле, одна доля - їх гірке воєнне дитинство: страждання, втрата рідних і близьких. А для багатьох і смерть, що ходила поруч. Таке не забувається. Скільки б років не минуло ...

Читання вірша учнем: Н. Трегубов. «Нам дитинство важке дісталося»

Нам дитинство важке дісталося

Серед уламків іржавих, цегли,

Про дитячі витівки мріялося,

Але не було ні ляльок, ні м'ячів.

Патрони, міни та гранати-

Багатий вибір.

Смерть - вільна.

Чимало однолітків взяла ти,

Залишеним зброєю, війна.

Втрати ці не вносилися до списків

Солдат, загиблих на війні,

Чи не ставилися над ними обеліски,

чи не тому боляче мені подвійно?

Учень читає вірші: Лев Кисельов. «Ми швидко підростали.
Ми швидко підростали, як гриби,
Але тільки під свинцевими дощами.
Втомлені батьківські ряди
Все частіше поповнювалися синами.
Війна йшла дуже довго, без конца-
Три роки з гаком, за народними мірками,
І за верстатом пішов батька
Стояли ми, підлітки-недомірки.
Нам не вистачило, може бути, трьох днів,
Щоб бути в строю ударних батальйонів,
Щоб замінити оплаканих хлопців,
Пішли в бій з підніжок ешелонів.

Сьогодні ми поговоримо з вами про героїзм ДІТЕЙ В ВВВ, про подвиги на полях битв, в тилу ворога, в нашому тилу,коли діти нарівні з дорослими стояли біля верстатів, працювали в полі, шили обмундирування, теплі речі, рили окопи, залишалися за старших, виживали в концтаборах, просто жили в нелюдських умовах і зберегли страшні спогади, щоб люди пам'ятали і ніколи не повторилася війна.

ПЛАН РОЗПОВІДІ І БЕСІДИ З хлопцями (План відбитий в презентації):

    Діти в тилу. Замість батьків.

    Піонери - ГЕРОЇ. ( Учні розповідають про піонерів героїв ). З книги С. Олексійович Спогади «У загін мене несли на руках. Володя Ампілогов 10 років.

    Діти блокади. З книги С. Олексійович Спогади «Собака - миленька прости. Галина Фірсова 10 років.

    Діти в тилу ворога. З книги С. Олексійович Спогади «А чи дивився на це Бог? І що він думав ... »Юра Карпович 8 років. «Зібрав в кошик ...» Леонід Сиваков 6 років.

    Діти в концтаборах. З книги С. Олексійович Спогади «Вона відкрила вікно і віддала листочки вітрі». Зоя Мажарова 12 років.

    Книги про війну.

    Презентація книги С. Олексійович «Останні свідки».

    Аналіз почутого матеріалу. Бесіда з питань

У вдячній пам'яті народу назавжди залишаться славні бойові справи юних героїв.

Тих, хто мужньо бився з лютим ворогом на полях фронтових боїв, в партизанських загонах і в умовах підпілля.

Тих, хто вніс свій внесок в майбутню перемогу і кому сьогоднішні однолітки зобов'язані щасливою мирним життям .

Слово вчителя: Діти блокади.

Пронизливо розповіла людям про війну, яка принесла стільки горя їй і її близьким, дванадцятирічна ленінградська дівчинка Таня Савічева. Серед обвинувальних документів фашизму, представлених на Нюрнберзькому процесі, була і маленька записна книжка. У ній всього дев'ять сторінок. На шести з них - дати. І за кожною датою смерть. Шість сторінок - шість смертей. Стислі, лаконічні записи:"28 грудня 1941 року Женя померла ...

Бабуся померла 25 січня 1942-го. 17 березня - Лека помер. Дядя Вася помер 13 квітня. 10 травня - дядько Льоша, мама - 15 травня ". А потім без дати: "Савичева померли. Померли всі. Залишилася одна Таня ".

Сьогодні я хочу познайомити вас з твором С. Олексійович «Останні свідки» . (Для знайомства з розповідями пропоную зачитувати коротко спогади в ході класної години (за планом), в яких гостро відображена вся ідея книги).

Останні свідки "- це подвиг дитячої пам'яті.

Вперше ця невелика книга була надрукована в 1980-і роки і справила дуже сильне враження. Білоруська письменниця Світлана Алексієвич зібрала спогади безлічі людей, жителів сіл і міст, яким на початку війни було від трьох до 12 років. 100 з них увійшло в книгу. У ній немає як такого сюжету, а головні герої - не вигаданий, а реальні люди, тому їх свідоцтва про епоху так щирі і правдиві: кожен згадує те, що неможливо забути.

Ці свідоцтва - кращий підручник історії.

Тут ви знайдете жорстокі, моторошні спогади про те, як малюків розстрілювали і палили, як у них забирали кров для поранених німецьких солдатів, як катували нарівні з дорослими, як морили голодом і розлучали з рідними ... Так, це непросте читання, але якщо не вислуховувати "останніх свідків", історія може повторитися знову. Саме тому читати Світлану Олексійович обов'язково треба.

100 недитячих історій - йдеться в анотації цієї книги. Сама Світлана Алексієвич відзначала, що жанр твору - голоси. Спілкуючись з людьми, колишніми під час війни дітьми, вона збирала матеріал для книги таким, який він був, зберігаючи стиль оповіді першоджерела. Війна постає перед нами зовсім в несподіваному вигляді. Вона ще гірше і ще більш кошмарна, коли бачиш її очима дітей. Читаєш прості, знайомі слова і ... плачеш. Діти війни, діти, позбавлені дитинства, які бачили лик смерті так близько, які були свідками всі жахи війни нарівні і навіть більше, ніж дорослі ...

Умійте радіти життю . Як швидкоплинна людське життя, як швидкоплинне і тому особливо цінна ...

Які ми, сучасні люди, щасливі і ... дурні: засмучуємося через скорочення відпустки (або канікул), через зіпсованого дощем дня, що чоботи нові не купили. А вони, ті діти, діти війни - вони і цього не бачили! Просто не мали можливості. Їх життя обірвалося, не встигнувши початися. Їхнє дитинство втрачено у військовій хроніці, в Перемітне сумі розвідника вирізаної фашистами частини. Їх любов, радість, щастя - воно на кінчику паруючої цигарки начальника концтабору для радянських дітей ... Маленькі діти, юні дівчата і хлопці - їх мучили, над ними знущалися ...
Життя така крихка ... І це безцінне вони принесли в жертву в ім'я нашого життя. Вільною і щасливою.
Нам ніколи не зрозуміти жахів війни. А їх ніколи не повернути. Чи не зробити колишніми ...
Що ми можемо зробити? Що ми можемо їм відповісти?
«Тобі життя свою подарували. Ось і живи замість ... »
Живи і - не допустити нової війни!

Аналіз почутого матеріалу. Бесіда з питань.
Ми перевернули останню сторінку нашого класного години, заглянувши в скрутне воєнне лихоліття. Безвинних страждальців тих гірких років війна позбавила дитинства, змусивши занадто рано пізнати страх смерті, біль важких втрат і позбавлення.
-
Скажіть, будь ласка, які спогади на вас справили найбільш сильні враження? (Учні висловлюються).
- Про що допомагає замислитися наш класний годину?
-
Чи не здається жорстокістю по відношенню до вас, дітям, то, що сьогодні зачіпали дуже страшні факти, дивилися фотографії.

- Чи потрібна нам ця правда ? А чи потрібна нам така страшна правда? На це питання відповідає сама письменниця: "Людина безпам'ятний здатний породити тільки зло і нічого іншого, крім зла ".
- Чи потрібно писати про війну?
-
Чому книга С. Олексійович так називається «Останні свідки»?
- А які твори про Велику Вітчизняну війну ви читали? Чим вони вам запам'яталися?
Слово вчителя. Далеко в минулому, на щастя, залишилися ті страшні дні, але ми завжди будемо пам'ятати про той подвиг, який здійснили наші прадіди в ім'я життя на землі. А сьогодні ми побачили Велику вітчизняну війну ще з одного боку, напевно, з найстрашнішою, нелюдської - очима дітей, для яких «стала дитячим садом війна».
Пройдуть роки. Нові покоління хлопчиків і дівчаток будуть зустрічати світанки, милуватися зеленню дерев, радіти життю, чекати красивих свят, дарувати людям щастя ...
Підведення підсумків уроку.

Все менше людей залишається, які пережили війну. Наш обов'язок - берегти пам'ять про них, переймати їх досвід. Про книгу С. Алексієвич можна сказати словами письменника В. Астаф'єва:

« Що б я хотів бачити в прозі про війну? Правду! Всю жорстоку правду, але необхідну, правду, для того, щоб людство, дізнавшись її, було благоразумней ». Нині місце не злобі, чи не фразам, Заради щастя і життя на світлі,
Що націлилися в наші серця. Заради воїнів, полеглих тоді,
Люди вірять у хороше. В розум. Та не буде війни на планеті

А не в зле лукавство свинцю. Ніколи! Ніколи! Ніколи!

переглядів

Зберегти в Однокласники зберегти ВКонтакте