Принципи розвитку музичного матеріалу. Музичні стилі Головне розвиток музичної теми

Принципи розвитку музичного матеріалу. Музичні стилі Головне розвиток музичної теми

Тема уроку: Види музичного розвитку - динамічний і темброве.

(3 класс0

Мета уроку:

Ознайомити учнів з динамічним і тембровим розвитком музики;
-Підтвердження того, що повтор, контраст, вариационность - основні принципи розвитку в народній музиці і в творах, написаних композиторами.

Завдання уроку:

Навчальні:
- познайомити учнів зі знаками альтерації «бемоль», «Бекар» і «дієз» і динамічними відтінками;

Прищепити любов, повагу, почуття естетичного співпереживання до творів мистецтва;

Вчити бачити взаємозв'язки між музикою та іншими видами мистецтва.
Розвиваючі:
- розвивати творчі здібності учнів, асоціативне мислення;
- розвивати звуковисотний, ладовий і ритмічний слух дітей.
виховні:
- сприяти формуванню емоційної чуйності, любові до навколишнього світу;

Виховувати потребу в спілкуванні з музикою.

устаткування: магнітофон, фонотека, ілюстрації до пісні, музичні терміни, портрети композиторів, дитячі музичні інструменти, синтезатор (ф-но), мультимедиапроектор.

Музичний матеріал до уроку:

    А.Серебренніков Дитячий марш вхід в клас;

    Попевна «Гра в слова» - розучування поспівки по нотах;

    «Тихо-голосно» -виконання;

    Російська народна пісня «У полі береза \u200b\u200bстояла» - виконання пісні;

    П. Чайковський фінал симфонії № 4 слухання фрагмента;

    Е. Гріга «Пер Гюнт» «Хід гномів» - слухання фрагмента;

    Ф.Шуберт «Білосніжка і сім гномів» - слухання фрагмента;

    Е. Гріга «В печері гірського короля» - слухання фрагмента;

    Т. Хренніков «Марш» - вихід з класу.

Хід уроку:

Організаційний момент: вхід під «Марш» А. Серебренникова (Ф-но), музичне вітання.

Виспівування: артикуляційна гімнастика (покусати кінчик язика; пожувати мову з двох сторін; поклацати мовою по висотності; губи трубочкою і малюємо кола; губи відкриті, вимовити р-р-р; руки в сторони, і вимовляємо звуки, зводячи руки Ш-Ш-Ш, З-С-С, Ф-Ф-Ф; вдих і видих зі звуком «А»; спів скоромовки «Бик тупогуб»;О-А-У (1-3-5 ступеня).

Вступне слово вчителя.

музика - мистецтво, яке розкривається перед слухачем в русі, поступово, крок за кроком, звук за звуком. Тому немає музики без розвитку, навіть коли вона прагне зобразити повний спокій, нерухомість.

Послухайте вірш:

Послухай, як щебечуть птахи,
Послухай, як співає хвиля,
Як дощ в вікно твоє стукає,
Всюди музика чутна.

Саме ці рядки вірша говорять: добре було б, якщо кожен з вас буде дуже уважним, дуже чуйним до музики.

А подивіться в житті людини, в природі або просто навколо нас відбуваються зміни? (Та)

У природі: проростає зерно, зростає, змінюється і ставати рослиною; людина: малюк росте, розвивається, міцніє, розумнішає і т.д.

розвиток - це, перш за все зміна, постійно відбувається і що спостерігається нами в житті.

Якщо ми прочитаємо (без музики) будь-яку казку, то побачимо, що в ній відбуваються різні події, дійові особи здійснюють різні вчинки, змінюється їх настрій, вони вступають один з одним то в дружні бесіди, то в суперечки і т. Д. Все це називається розвитком.

Музика змінюється за допомогою засобів музичної виразності.

Які засоби музичної виразності вам відомі?

    Темп.

    Динаміка.

    Тембр.

    Ритм.

    Мелодія.

Сьогодні на уроці мова піде продинамічному і темпових розвитку.

Послухайте попевку «Гра в слова».

    Прослідкуйте, як змінюється музика?

    Що таке динаміка?

    Які динамічні відтінки ви знаєте?

Динаміка - зміна сили звуку.

P (Піано) тихо,F (Форте) -громко,MEZZO-помірно:MP-помірно тихо,

MF-помірно голосно.

Поступове зменшення сили звуку - дімінуендо.

Поступове збільшення сили звуку - крещендо.

Якщо стрілка ось така,

Співайте, діти,стихаючи.

Повернулась стріла раптом,

треба тутпосилити звук .

Вокально-хорова робота: розучування мелодії, спів з динамічними відтінками.

У Попенко «Гра в слова» є ще одна зміна. Порівняйте записи першої і другої сходинки. У другій сходинці перед нотою «Мі» варто незвичайний значок.

Знайомство зі знаками альтерації .

Що за знак написаний тут? Для чого він, як звуть?

звати менебемоль друзі, знижую ноту я.

Ну, а це що за знак? Чим старанно зайнятий так.

Я -дієз, Бемоля брат.

Повідомити вам дуже радий

Про свою роботу: підвищую ноту.

А скажи, наскільки? На півтону тільки.

осьбекар-знак непростий, музичний постової,

За порядком спостерігає, ці знаки скасовує.

Який знак змінив музику і як? (Знак бемоль змінив характер поспівки «Гра в слова» знизив ноту «Мі», музика придбала мінорний характер)

- Яке тут розвиток? (ладові, динамічне )

Виконання поспівки: хлопчики 1-й рядок, дівчатка 2-й рядок.

Прослухайте попевку «Тихо - голосно».

- Як розвивається динаміка в цій попевку.

- Простежуючи за словами, визначте динамічні відтінки даного твору, записуючи на раздаточном матеріалі.

Попевка «Тихо-голосно».

Ми співаємо попевку тихо,

Дуже тихо, дуже тихо.

А тепер заспіваємо голосніше,

Трохи голосніше, трохи голосніше.

Нарешті співаємо ми голосно,

Дуже голосно, дуже голосно.

Ми вирішили заспівати тихіше,

Трохи тихіше, трохи тихіше.

А терти заспіваємо ми тихо,

Дуже тихо, дуже тихо.

Виконання поспівки, щоб виконувати всі динамічні відтінки.

Музична загадка.

Як називається цей твір? (Російська народна пісня «У полі береза \u200b\u200bстояла»)

Хлопці, давайте згадаємо російську народну пісню «Во поле береза \u200b\u200bстояла», ми вчили її в першому класі, співали в другому, коли говорили про російською фольклорі, а тепер на прикладі цієї пісні поговоримо про розвиток народної музики, народної російської пісні.

виконання пісні з учителем.

    Як ви думаєте, де тут головне зерно - інтонації? (Люлі- люлі стояла.)

Повтор мелодії куплета є розвитком музики в цій пісні? (Так.)

А чому? (Це прийом композитора, при одній мелодії розвивається тема про березі.)

А можна побудувати цю пісню на контрасті тихо-голосно? А що ще змінюється при співі пісні крім динаміки? (Ритмічна розвиток - змінювався ритм, у куплета і приспіву різні ритми.)

Який вид розвитку може ще тут присутній? (Темповим - співати від повільного до швидкого).

Пісня ця хороводна, темп самий хороший - середній, помірний, але почати можна в повільному темпі.

Виконати мелодії на склад «ля» і прохлопать ритмічний малюнок
(По рядах).

Один з принципів розвитку мелодії в народній музиці - одна і та ж мелодія повторюється.

спів пісні каноном: 1-й куплет зі словами (хлопчики), 2-й куплет - на «ля» (дівчата), 3-й куплет - канон(Голоси вступають не разом, а по черзі, але співають одну і ту, саму мелодію).

виконання з учителем в ансамблі з народними інструментами - виконавська розвиток.

Спостереження над розвитком музики в класичному творі.

    А тепер інший твір - класична музика. Подивимося, який розвиток композитор ввів тут.

слухання теми фіналу симфонії № 4 П.І. Чайковського.

- Прослухайте, як змінюється інтонація? Як змінюється динаміка? Які використовуються інструменти симфонічного оркестру.

Тільки в симфонічному оркестрі з простенької мелодії могла вирости така соковита картина народного свята, яку ми чуємо в останній частині четвертій симфонії Чайковського. Зберігши свою пісенну красу і красу, вона звучить тут зовсім по-новому: то збуджено і радісно, \u200b\u200bто м'яко і задумливо, то з нестримним реготом мчить повз нас в веселому хороводі.

Для передачі схвильованого характеру музики змінили темп (він став швидким ) І характер звучання( спів стало менше плавним )

Який темп можна поставити перед нотної рядком, щоб запис відображала характер 1-го куплета (повільно, помірно, не поспішаючи або ін. ) .

Що треба змінити в нотного запису, щоб вона відповідала характеру музики 2-го куплета? ( 1-й куплет спокійний, 2-й - схвильований ) .

Прослідкуйте по нотах фрагмент мелодії в двох варіантах: в звичному вигляді та з нестійкою скарг інтонацією в кінці - так, як вона звучить в симфонії Чайковського.

Який знак альтерації змінив мелодію?

Як розвивалася основна тема?(Ладів, динамічне, виконавську розвиток.)

Розмова про темповим розвитку музики .

Вдивіться в обличчя цієї людини. Які розумні, добрі, світлі очі, в куточках губ ховається посмішка. Це норвезький композитор Едвард Гріг. Музика Гріга пронизана теплотою, душевністю, любов'ю до рідного краю, до її суворій природі. Адже Норвегія - це північна країна, де завжди холодно, багато снігу і мало світить сонце.

Сьогодні ми прослухаємо і розберемо два фрагменти з його сюїти« Пер Гюнт »« Хід гномів »і« В печері гірського короля ».

(Сюїта - музичний твір з кількох різних картин, пов'язаних одним сюжетом).

Послухайте сюжет музичного твору.

Пер Гюнт - це ім'я юнака, головного героя сюїти. Він іде з рідного дому, в далеку подорож, сподіваючись розбагатіти і знайти своє щастя. Але щастя і любов він знайшов, тільки повернувшись на Батьківщину. У своїх мандрах Пер зустрічає різних героїв, серед них східна танцівниця Анітра, гноми і казкові жителі пещери- тролі.

    Хто такі гноми?(Маленькі чоловічки, які живуть в горі, добувають дорогоцінні камені.)

Слухання «Ходи гномів».

    Як ви думаєте, добрі це гноми або злі?(Вони ділові, люблять трудитися; шукають самоцвіти; маленькі, спритні, в ковпачках, йдуть перевальцем, але чіткими маленькими кроками, в руках молоточки і кирки.)

    Який розвиток музики вам вдалося визначити?(Динамічне - від тихого до гучного, і від гучного знову до тихого, композитор малює похід гномів, їх хід: здалеку - поруч - вдалину. Згадайте «Полюшко» - рух кінноти.) Значить, яке ще тут розвиток? (Образотворче, виконавське - виконує симфонічний оркестр.)

    А тепер інші гноми, з казки «Білосніжка і сім гномів».

Послухайте фрагмент «Білосніжка і сім гномів» Ф. Шуберта.

Сіли, як слухачі.

Хто краще вгадає задум композитора? Хто швидше визначить, де гноми, а де Білосніжка?

слухання фрагмента казки.

    Хто? (Гноми). Давайте «покрокував», покажемо кроки гномів, вони ж маленькі, уявіть їх в широких штанцях і ковпачках, з довгими бородами.

Фіз. хвилинка для хлопчиків.

    На яку працю виходять гноми? На добро йди зло?(Це ділові, серйозні, самостійні, рішучі казкові істоти. Вони наводять лад в лісі, розчищають стежки, річки, визволяють з біди звіряток, що випали з гнізда пташенят, поправляють повалені дерева. У казковому лісі все живе.)

    Які засоби музичної виразності використовував композитор, створюючи цей образ?(Ритм чіткий, мажор, забарвлення звуку м'яка, насичена, не груба, регістр середній - гноми басят, хоч і маленькі, темп швидкий і т. Д.)

З лушань 2 частини.

    Хто це?(Білосніжка.)

    Яка вона?(Добра, м'яка, красива, ніжна, доглядає за гномами, чекає їх з роботи і проводжає.)

    Якими музичними засобами користувався композитор, створюючи музичний образ Білосніжки?(Тона м'які, темп нешвидкий, мелодія спокійна, лад мінорний, характер музики миролюбний.)

Фіз. хвилинка для дівчаток (в рухах передати образ Білосніжки).

    Які види музичного розвитку були використані в даних творах?(Ладів розвиток від мажору до мінору, від середнього до повільного, темпових, темброве від басовитого до ніжного, динамічне - змінювалася гучність і т. Д.)

Все це зробило музику цікавою. Події змінюються і музика про це розповіла нам.

Композитори часто зверталися у своїй творчості до усної народної творчості, казок. Казки - витоки великих серйозних творів ( «Садко», «Спляча красуня» і до.), «Пер Гюнт» - одне з таких творів.Ось один випадок з його подорожі. Герой - потрапляє в казкову печеру. Приліг відпочити. Як тільки він зібрався заснути, почулося легке рух, тихий шелест. З щілин, різних дірочок і горбків почали визирати тролі, їх ставало все більше і більше, вони оточували його з усіх боків і ось вони вже стали шикуватися в колони з войовничими криками, з'явився гірський король.

Хто це такі тролі? (Казкові злі істоти.)

Визначте по музиці, на добро чи зло зібралися тролі. (На зло.)

слухання фрагмента «У печері гірського короля».

Вірив я, сходячи вперше

В надра похмурі земні:

Духи темряви там, в глибині,

Таємницю таємниць відкриють мені.

Г. Ібсен

    Співзвучні чи вірші музиці?(Так.) П'єса сповнена фантастичною таємничості. Що вам підказало таку відповідь? Як змінилася музика?(Лад не змінювався, темп - чудово передано рух від повільного ходи до швидкого, динаміка - від тихого до гучного; тембр - від тихого до порушеній, характер - від злого до агресивної, ритм не змінювався, весь час був чітким, мелодія повторювалася - прийом повтору, але в різному вигляді.)

    Які види розвитку музики особливо яскраво проявилися?(Змінювалася сила звуку - динамічне, темповим - швидкість виконання змінювалася, темброве - з м'яких звуки перетворилися в чіткі, уривчасті, жорсткі, різкі.) Все це створило образ зла.

узагальнення:

Твір якого композитора ви слухали? (Гріга.)

Як воно називалася? ( «У печері гірського короля».)

Нам, хлопці, треба було почути добро чи зло в музиці, змогли ми розгадати задум композитора? Ми слухали «Хід гномів» і «В печері гірського короля», але в одному хода була добрим (Гноми), а в іншому - злим (Тролі).

Що допомогло нам розібратися? (Знання розвитку музики.)

Чи достатньо якого-небудь одного виду розвитку музики для того, щоб створити образ, як ви думаєте? Краще взяти якийсь один засіб музичної виразності або чим багатша вибір музичних засобів, тим музика цікавіше? (Чим більше коштів, тим цікавіше музика.)

Як один і той же прийом розвитку (повтор) допоміг композитор намалювати такі контрастні картини? (Додавав динамічне і темброве розвиток.)

Що залишалося незмінним, а що змінювалося в кожній з частин? (Мелодія, ритм не змінювалися, але змінювалися гучність і темп: вони постійно наростали кожен раз, музична тема наповнювалася різним вмістом, новим змістом, т. Е. Було сюжетне розвиток музики.)

Збіглося чи думка або задум композитора з нашим сприйняттям музики?

На прикладі п'єси Е. Гріга «В печері гірського короля» ми наочно переконалися, що, використовуючи різноманітні прийоми розвитку музики, композитор створив яскраву картину стрімкої танці казкових істот. В основі твору лежить одна незмінно повторюється тема, але протягом усього звучання музики ми з цікавістю спостерігаємо за її розвитком: зміною характеру від настороженого, потаємного до схвильованого, порушеної; поступовим наростанням динаміки від ледве чутного піано до громоподібно форте; прискоренням темпу - від повільного до стрімкого.

Таємниче хід поступово переростає в дику танець гномів і тролів - мешканців казкової печери.

Ми не змогли б, наприклад, дослухати до кінця «У печері гірського короля», якби в цій музиці не було яскравих інтонацій, якби в ній нічого не розвивалося, а весь час повторювалося одне і те ж.

Значить, в основі музики лежать інтонація і розвиток.

Немає музики без розвитку

Домашня робота: - Я пропоную вам вдома намалювати будь-який малюнок до твору, який вам найбільше сподобалося, для оформлення виставки на наступному уроці.

Рефлексія на кінець уроку.

Підніміть руку високо вгору, якщо .........

На уроці було цікаво, дізнався багато нового.

Рука внизу, якщо ...... ..

Залишилися питання.

Спасибі за активну роботу на уроці. Виставляння оцінок. Музичне прощання.

Вихід з класу під "Марш" Т. Хреннікова.

Музична драматургія - це система виразних засобів і прийомів втілення драматичної дії в творах музично-театрального жанру (опери, балету, оперети та ін.)

Про музичної драматургії, як правило, говорять стосовно музично-сценічного, театрального твору: опері. Балету, ораторії, опереті, мюзиклу і ін.

Однак термін МУЗИЧНА ДРАМАТУРГІЯ використовують для характеристики інструментально-симфонічної музики. Закономірності музичної драматургії проявляються в побудові цілого твору і його частин, логіці їх розвитку, особливості втілення муз. образів, їх зіставленні за принципом подібності або відмінності.

Головне в музиці, так само, як і в житті - розвиток.
Подібно до того, як рік від року змінюється внутрішній світ людини, так само змінюються всередині одного твору, отримуючи розвиток, музичні інтонації, теми, мелодії. Ці зміни відображаються в формі музичного твору, способи розвитку музичного матеріалу.
Музичні образи в музичній драматургіївтілюються по принципом подібності та принципу відмінності.

Розглянемо спочатку принципи схожості.

Одним з найбільш поширених способів розвитку музики є ПОВТОР.
У повторити відчувається розвиток образного ладу твори. Так побудовані народні пісні. Ось один з найвідоміших прикладів.

Відео YouTube

Однак цей спосіб розвитку нерідко має чисто зовнішній характер. Для створення переконливих образів в інструментально-симфонічному творі композитори застосовують не тільки точне повторення, а й змінений - Варіювання.
Варіювати (в музиці): змінювати головну музичну тему різними переходами, утримуючи, однак, основну мелодію.

(Словник іноземних слів, Які увійшли до складу російського мови.- Чудінов А.Н., 1910)
Варіювання - це найдавніший спосіб розвитку музики, який зустрічається в народних пісенно-танцювальних жанрах, заснованих на імпровізації. Варіювання широко застосовується і симфонічної, оперної, камерної інструментальної музики.
І ми неодноразово зустрічалися з прикладами варіювання.

СЛУХАННЯ: «Симфонія №4» фінал П.І. Чайковський

Відео YouTube

Більш значні зміни, при яких замість цілої мелодії (теми) викладаються окремі її фрази, інтонації називають РОЗРОБКОЮ.

У розробці знаходять застосування такі способи розвитку, як секвенція і ІМІТАЦІЯ.

СЛУХАННЯ: «Рапсодія в стилі блюз» Дж. Гершвіна (секвенція)



СЛУХАННЯ: «Висока меса» сі мінор І. С. Баха (ІМІТАЦІЯ)

Музичні образи можуть втілюватися і за принципом ВІДМІННОСТІ.

Головною складовою цього принципу є КОНТРАСТ.
КОНТРАСТ - це зіставлення в музиці двох різнохарактерних прийомів. Контрасти зустрічаються всюди: в гармонії, мелодії, ритмі, стилі, швидкості руху, оркестровці, нюансировке.(Енциклопедичний словник Ф.А. Брокгауза і І.А. Ефрона. С.-Пб .: Брокгауз-Ефрон. 1890-1907)

КОНTРАСТИ музичної мови можуть бути такими:

Стилем називається сума всіх елементів і прийомів, використаних в музиці, її «підсумковий» вид. У поняття стилю включається гармонійний, мелодійний, поліфонічний і ритмічний матеріал, способи його використання, а також форма, інструментування і інші чинники, що визначають характер музичного твору, враження, яке він справляє на слухача. Стилі зазвичай класифікуються за композиторам і по епохам. Наприклад, ми можемо говорити про «стилі Баха», маючи на увазі гармонійний, мелодійний, поліфонічний, ритмічний і інший матеріал, який характерний для більшості творів Баха; в порівнянні з цією нормою ясніше виступають особливості, наприклад, «стилю Бетховена». Крім того, Бах був одним з найбільших композиторів 18 ст. і в багатьох відносинах відтворював норми, властиві іншим авторам тієї епохи, тому ми можемо говорити про «стилі 18 ст.», маючи на увазі «стиль більшості композиторів цього часу, в тому числі і Баха». Термін музичний стиль визначає систему засобів музичної виразності, яка служить для втілення певного ідейно-образного змісту. Спільність стильових ознак в музичних творах спирається на соціально-історичні умови, світогляд і світовідчуття композиторів, їх творчий метод, ка загальні закономірності музично-історичного процесу. Своєрідність стилів виявляється в відмітні ознаки, вони зближують різні твори одного стилю, в той же час відмежовуючи їх від музики інших стилів. Прикмети стилю пронизують рішуче всі сторони музики - фактуру, ритм, мелодику, гармонію і ін.

Музичні жанри

Жанр (від фр. Genre - рід), - історично склалося підрозділ, тип твору в єдності його форми і змісту. Розрізняються за способом виконання (вокальні, вокально-інструментальні, сольні), призначенням (прикладні та ін.), Змістом (ліричний, епічний, драматичний), місця та умов виконання (театральний, концертний, камерний, кіномузика і ін.). Історична пісня, арія, романс, кантата, опера, марш, вальс, прелюдія, соната - все це приклади різних музичних жанрів. Кожен з них об'єднує безліч творів. Вальси, наприклад, писали майже всі композитори XIX-XX ст. Таким чином, жанр - це певний тип музичного твору, в рамках якого може бути написано необмежену кількість творів. Жанри відрізняються один від одного особливостями змісту і форми, а викликані ці відмінності життєвими і культурними цілями, своєрідними у кожного з них. Візьмемо, наприклад, марш. Вся його ритміка, фактура, мелодика і інші виражальні засоби ідеально пристосовані до кроку. Зовсім інший приклад - колискова. Тут все інше: інша мета музики, інший зміст і форма. Музика колискової пісні повинна заспокоювати малюка, огортати теплою ласкою, занурювати в розмірений ритм заколисуючих рухів. Жанри, які беруть безпосередню в житті, іноді називають первинними, прикладними. У міру розвитку музичного мистецтва виникали нові жанри, такі, як прелюдія, фуга, фантазія, симфонія, інструментальний концерт, опера. Вони вже не занурені в гущу життя, а як би підняті над нею. Головна їх мета - духовне збагачення людини. Жанри не відокремлені один від одного непрохідними перегородками, вони безперервно обмінюються засобами виразності. Так, інтонації первинних, прикладних жанрів стають мовою більш складних. Іноді у них навіть збігаються назви: вальс, мазурка, марш, пісня. Але одухотворений «Вальс-фантазія» М. І. Глінки різко різниться від призначених для танцю вальсів. Деякі з фортепіанних мазурок Ф. Шопена любовно наслідують народних танців, інші - бальних, але написані вони композитором не для танцю, а для слухання. Більшість з них - справжні поеми в звуках.

Мовна і музична інтонація.

Інтонація в музиці, 1) музично-теоретичне і естетичне поняття, що має кілька взаємопов'язаних значень. Інтонація (у музиці) в найширшому сенсі - це висотна організація музичних звуків (тонів) в їх послідовності (порівняй з тимчасовою організацією - ритмом). Музична Інтонація (у музиці) відрізняється від мовної фіксованістю звуків по висоті і підпорядкуванням їх системі ладу. Під Інтонація (у музиці) розуміють також манеру ( «склад», «лад») музичного висловлювання, що обумовлює його експресивне (що визначається виразимими в музиці почуттями), синтаксичне (стверджувальне, питальне і т. П.), Характеристичне (національне, соціальне і т. п.) і жанрове (Інтонація (у музиці) пісенна, аріозность, речитативная і т. п.) значення. Виразність музичної Інтонація (у музиці) спирається на обумовлені слуховим досвідом людей асоціації з іншими звучанням, перш за все з промовою, і деякі психо-фізіологічні передумови. Інтонація (у музиці) у вузькому сенсі - це найменше сполучення тонів в музичному вислові, що володіє відносно самостійним виразним значенням, семантична осередок (одиниця) в музиці. Зазвичай подібна Інтонація (у музиці) складається з 2-3, іноді і з одного звуку. Найчастіше це частинка мелодії, попевка, хоча на її виразність впливають ритм, гармонія, тембр. Іноді Інтонація (у музиці) метафорично називають музичним словом. Однак на відміну від слова музична Інтонація (у музиці) не має точно певного конкретного сенсу. Лише умовно можна говорити і про «інтонаціональний словнику» як сукупності інтонацій, які застосовуються будь-яким композитором, групою композиторів, а також зустрічаються в музиці багатьох країн в певний період ( «інтонаціональний словник епохи»). Розробка вчення про музичну Інтонація (у музиці) почалася ще в період античності і тривала в середні віки і в епоху Відродження. Важливий внесок внесли французькі просвітителі (Ж. Ж. Руссо) і що знаходилися під їх впливом музиканти (А. Гретри, К. В. Глюк), далі - передові російські композитори і музичні критики 19 ст. (А. С. Даргомижський, А. Н. Сєров, М. П. Мусоргський). Ідеї \u200b\u200bросійських і за рубіжних музикантів про інтонаціональний природі музики були узагальнені і розвинені Б. В. Асафьевим, який створив глибоку і плідну, хоча і не позбавлену протиріччі, «інтонаціональний теорію» музичної творчості, виконавства і сприйняття, розробка якої триває в СРСР і ін. соціалістичних країнах.

інтонація мовлення - це ритмомелодической лад мови. Інтонацію мови диктора складають: висота тону, сила звучання, темп, наголоси і паузи. Засоби виразності інтонації мови умовно діляться на логічні і емоційні інтонації мови важливо правильно визначити місце логічних пауз в середині фрази. Недоречні паузи роблять незрозумілою думка, можуть навіть перекрутити її. Важко сприймається думка при наявності зайвих пауз в інтонації мови. Слова, тісно пов'язані між собою граматично і за змістом, складають одне мовне ланка і вимовляються без пауз, разом, як одне слово. Тривалість логічних пауз в інтонації мови диктора визначається ступенем зв'язку між мовними ланками і між фразами, ступенем завершеності думки. Чим менше зв'язок, тим пауза довший. Паузи між фразами довше пауз в середині фрази. Різними вони можуть бути в інтонації і між мовними ланками. Правильне визначення співвідношення тривалості логічних пауз допомагає точніше передати думку і домогтися природної інтонації мови Важливим засобом логічного виразності в інтонації мови диктора є логічний наголос. У кожній фразі, як і в кожному мовному ланці, є найважливіше за змістом слово. Його ми виділяємо з інших слів певними засобами: уповільненням проголошення, посиленням голосу, зміною висоти голосу (підвищенням або пониженням), паузою перед словом (а іноді і після нього). В основному в інтонації використовуємо одночасно кілька способів. Таке виділення слів в інтонації називається логічним наголосом. У кожній мовному ланці виділяється логічним наголосом, як правило, одне слово. Отже, скільки у фразі мовних ланок, стільки і логічних наголосів, але одне з них завжди виступає основним. Називається воно фразовим.

2. Розвиток і форма

У деяких темах ми виявили ознаки розвитку. Але справжнє, велике розвиток починається після викладу теми. У розвитку може повторюватися тема або окремі її фрагменти, але завжди зі змінами. Іноді ці зміни бувають настільки значними, що народжують зовсім інший музичний образ, але і в ньому можна дізнатися інтонації теми. Тільки що ви познайомилися з ніжною, співучої і дуже світлою темою Чайковського. А далі, в середині цієї частини Шостої симфонії, розгортається трагедія, і ось одна з кульмінацій цієї трагедії. Основну мелодію грають труби на межі своєї гучності:

Allegro vivo \u003d 144

Але прислухайтесь до мелодію: це розвиток секвенції з другої половини теми.

Як ви вже, напевно, зрозуміли, для розвитку існують особливі прийоми. Їх можна також назвати способами або методами. Основні прийоми варіаційне розвиток і секвенция.

Секвенції ви вже знаєте. Можна ще додати, що секвенції бувають точні і неточні, а також висхідні і спадні. А кожне проведення повторюваного мотиву називається ланкою секвенції. І ще у секвенції є крок.

У першому реченні Польки з «Дитячого альбому» Чайковського відразу дві секвенції. У першій з них друга ланка на секунду вище першого, значить, вона висхідна, з секундовим кроком. А все інтервали першої ланки точно странспоніровани в другому на тон вище, значить, вона точна. У наступній секвенції друга ланка нижче вона спадна. А стрибок на малу сексту в першій ланці перетворився в стрибок на чисту квінту в другому, і секвенция виявилася неточною.

Помірно (темп польки)

Іноді в неточних секвенція, як тут, не можна визначити крок. Подивіться: перший звук зміщений на малу терцію, а решта на велику секунду. Музика не зводиться до математики і часто викидає якісь штуки.

А тепер потренуємося самі. Це заготовки для домашнього завдання. Перепишіть їх в свої нотні зошити, а порожні такти заповніть секвенціями власного твору. Напрямок вказано. У першому прикладі підказаний ритм (порожні штилі без головок). Точність-неточність і крок придумуйте як хочете, але потім визначте, що у вас вийшло.

Приклади 9а, б

Висхідна секвенция (ре мажор)

Низхідна секвенция (ре мінор)


Зміни в другій фразі теми Шостої симфонії Чайковського можна назвати варіаційними. Але, повторюю, розвиток всередині самої теми це ще «несправжнє» розвиток. А то, що з'явилося в середині частини, це вже справжнісіньке варіаційне розвиток. форма варіацій повністю будується на вариационном розвитку. але не всяке варіаційне розвиток варіації. Трохи пізніше поговоримо про це докладніше.

Є й інші способи розвитку. У третьому класі ми з вами говорили про поліфонічному складі і пробували заспівати каноном «У полі берізка стояла». У каноні використовується прийом, званий імітацією.

У поліфонічної музики імітація один з основних прийомів розвитку.

В середині поліфонічних творів часто імітуються секвенції. Такий прийом називається канонічної секвенцій.

Як довго можна розвивати тему? Якщо у композитора вистачає фантазії, він зможе розвивати її нескінченно. Але таку музику ніхто не зможе дослухати, та й не захоче. Щоб музику було легко і цікаво слухати, їй потрібна форма.

Коли ви розбирали свою програму за спеціальністю, то могли помітити, що більшість п'єс складається з декількох відносно завершених шматочків. Такі шматочки називаються розділами, З яких складається музична форма.

Форма утворюється в результаті розвитку музичного матеріалу. Що таке розвиток і яке воно буває, ви дізналися. Тепер залишилося з'ясувати, як влаштовані музичні форми, і спробувати самим скласти маленькі музичні приклади цих форм.

Найменша музична форма вже знайомий вам період. Можна знайти багато мініатюр, які написані у формі періоду. Але частіше форма музичного твору складається з декількох періодів. проста двухчастная з двох, а проста трьохприватна з трьох. Бувають ще й складні форми, Кожен розділ яких складається з декількох періодів.

Всі ці форми і прості, і складні використовуються в мініатюрах. А у великих творах використовуються зовсім інші форми: варіації, рондо, сонатная і рондо-сонатная форми. З варіаціями і рондо ви теж дуже скоро познайомитеся. А з сонатної формою і її різновидом рондо-сонатою ви зустрінетеся через рік, знайомлячись з сонатами і симфоніями Й. Гайдна.

Щоб не заплутатися, вивчіть наступну табличку. У ній знаходяться всі форми, про які вам треба знати.

У нашому традиційному опитувальнику ви побачите новий значок. Таким значком тепер будуть позначатися все творчі письмові завдання.

Секвенция.

Ми дізналися, що тема займає провідне становище в музичному творі. І не тільки завдяки запам'ятовується мелодії або яскравого образу, але і здатності до розвитку (зміни). Кожна музична тема протягом свого викладу змінюється повністю або частково. Розвиток теми призводить до кульмінації(Від лат. «Вершина») - самому напруженому моменту музичного твору, або його частини. Існує кілька прийомів розвитку музичної теми: повторення, секвенция, варіаційне розвиток, імітація.

Найпростіший прийом розвитку - повторення. Зазвичай він зустрічається в піснях, де одна і та ж мелодія повторюється з різними словами. На повторенні заснована і секвенция (Від лат. «Іду») - прийом розвитку, який ускладнений тим, що тема повторюється на різній висоті, через однаковий інтервал, точно або приблизно.

Прослухаємо фрагмент симфонічної сюїти Н. А. Римського-Корсакова «Шехеразада» (1888). Ця музика програмна. Всім добре відомі арабські казки «1000 і одна ніч». Але Римський-Корсаков ще випереджає симфонічну сюїту програмою: «Султан Шахриар, переконаний в підступності і невірності жінок зарікся стратити кожну з дружин після першої шлюбної ночі; але султанша Шехеразада врятувала своє життя тим, що зуміла зайняти його казками, розповідаючи їх йому в продовження 1001 ночі, так, що, спонукуваний цікавістю, Шахриар постійно відкладав її страту і нарешті зовсім залишив свій намір. Багато чудес розповіла йому Шехеразада, приводячи вірші поетів і слова пісень, вплітаючи казку в казку, розповідь в розповідь ».

Дві важливі музичні теми відкривають твір: Тема Шахріара і Тема Шехеразади - вони контрастні. Підберемо епітети для кожної з них. Розгортання Теми Шехеразади плавно підводить нас до наступної теми - «Море». Ми легко впізнаємо, звідки вона «виросла» - з Теми Шахріара. Тема Моря звучить спочатку дуже широко, неквапливо, похитуючись. Поступово характер теми змінюється, видається, що на морі піднімаються хвилі, вони все вище і вище, і ось вибухає справжня буря. Цей ефект досягнуто за допомогою секвенції - Тема Моря з кожним разом звучить все вище, завдяки цьому і наросте напруга.



завдання:

1. Користуючись таблицею в Додатку 4,знайдіть дати життя і смерті Н. А.

Римського-Корсакова. Які композитори жили з ним в один час?

2. Знайдіть в творах за фахом секвенції.

3. Напишіть невеликий твір по темі Моря. Відобразіть в тексті ті

зміни, які з нею відбуваються.

урок 5

Розвиток музичної теми.

Варіаційне розвиток.

варіаційне розвиток - це теж повторення, але видозмінене, що відрізняється від першого викладу теми. Змінам можуть піддатися всі елементи музичної мови, з яких складається тема. Варіаційне розвиток - один із старовинних способів зміни музичної теми, і основний в народній музиці. Тож не дивно, що в творах, написаних з використанням народних мелодій, композитори вибирають саме цей спосіб розвитку теми.

прослухаємо фрагмент Симфонічної фантазії «Камаринская» М. І. Глінки (1848). Тут звучать дві російські народні теми. Перша - весільна пісня «Із-за гір, гір високих», а друга - танцювальна «Камаринская». Варіаційне розвиток допомагає Глінці наблизитися до особливостей виконання народних мелодій. Наприклад, часто російські народні пісні починаються з одноголосного заспіву, до якого поступово додаються голоси, які варіюють основну мелодію. Так і перша тема «Камаринской» викладається спочатку одноголосно. Потім до неї додаються нові тембри різних інструментів, поки не вступає весь оркестр. Танечна тема також перший раз звучить одноголосно. Її розвиток нагадує молодецьку народну танець, в якій танцюристи намагаються здивувати нас все новими і новими «колінцями». Настає навіть такий момент, коли композитор взагалі прибирає мелодію, залишаючи тільки акомпанемент. Але танечна тема вже врізалася в нашу пам'ять, і нам здається, що вона продовжує звучати. Найдивніше переходи між темами - абсолютно різні контрастні спочатку теми після розвитку цілком природно з'єднуються одна з одною.

В фіналі (4 частини) 4 симфонія П. І. Чайковського (1877). Вкомпозитор теж використовує російську народну пісню. Вона настільки відома, що не потребує нагадуванні. Ми її, звичайно, дізналися. Для її розвитку композитор також користується варіаційним способом розвитку.

Варіаційне розвиток допомагає розкрити музичну тему по-новому, більш повно, з різних сторін, і це дуже збагачує звучання.

завдання:

1. Користуючись таблицею в Додатку 4,знайдіть дати життя і смерті М. І. Глінки. Які композитори жили з ним в один час?

2. Згадайте і запишіть, які елементи музичної мови змінювалися в першій темі «Камаринской» М. І. Глінки. Які у другій?

3. Згадайте і запишіть 5 назв творів П. І. Чайковського.

урок 6

Російська народна музична творчість.

Календарні пісні.

Ми вже почали говорити про народних мелодіях і особливості їх розвитку. І тепер зупинимося докладніше на цьому особливому мистецтві. Вокальне і інструментальне творчість народу називається м узикальний фольклор(Від англ. «Народна мудрість»). Автори народних пісень невідомі, вони передаються з вуст в уста, і кожен виконавець додає щось від себе. Завдяки такому колективної творчості пісні існують в декількох варіантах. Крім того, багаторазова переробка шліфує наспів, залишаючи в ньому тільки найяскравіші мелодійне звучання і інтонації. Народна пісня нерозривно пов'язана з життям народу, його працею, побутом, світоглядом. З російською історією порівнював Максим Горький російську народну пісню.

Життя древньої людини безпосередньо залежала від прояву сил природи. Не дивно, що наші предки не тільки обожнювали ці таємничі сили, а й помічали їх особливості, закономірності. Все це виражалося в обрядах, а обряди супроводжувалися піснями, танцями. Склався річне коло свят: Різдво, Святки, Масниця, Сороки (Жайворонки), Великдень, Єгоров день, Трійця, Івана Купала. Цікаво, що всі вони були приурочені до ще більш древнім - язичницьким святам, присвяченим днях сонцестояння і сонцевороту. Так склався найдавніший коло пісень - календарні.

Рік починався навесні, саме тоді звучали веснянки. Всі дії людей були спрямовані на те, щоб скоріше прийшло тепло. Діти бігали з випечений з тіста жайворонками, розкидаючи їх у поле або розгойдуючи на жердинах, щоб вони здавалися летять. Жінки і дівчата піднімалися на зорі на пагорби або дахи будинків і звали весну. Мелодії цих пісень складаються з наполегливо повторюваних оклику інтонацій. Вузький діапазон і змінний лад - особливості веснянок. Крім того, кожна строфа закінчується особливим вигуком - «гукання».

колядки(Від лат. «Перший день кожного місяця») - народні величальні пісні, приурочені до зимових обрядовим святам: Різдво, Новий рік, Хрещення. Колядки виконувалися молодими людьми, часто рядженими, щоб відлякати нечисту силу. На жердинах вони несли коло зі стрічками - символ сонця. У кожній колядці є обов'язкова частина - величально - вітальна. За добрі побажання господарі повинні були обдарувати колядників.

На Святки (час від Різдва до Водохреща) молодь ворожила. Часто ворожіння супроводжувалися спеціальними піснями - подблюднимі. Вони складалися з куплетів-загадок: про швидке весілля, багатство, благополуччя, хвороби, навіть смерті. На блюдо або чашу з водою складалися сережки, кільця всіх присутніх. Під час пісні обрана дівчина діставала штучки по одній - господареві кільця або сережки і призначалося пророкування.

хороводні спочатку були однією з різновидів весняних пісень. Пізніше вони стали звучати протягом усього року. Хороводи (караводи, карагод, кола) були кругові і некруговой - пісні-гри (танки або гаївки). У піснях-іграх танцюючі наслідували трудовим рухам або розігрували жартівливі сценки. Хороводні пісні могли бути ліричними, плавними, неквапливими, або - швидкими, жартівливими.

завдання:

1. За віруваннями стародавніх слов'ян Весна прилітала на крилах птахів. Самою шанованою птахом був жайворонок. Здогадайтеся, чому у нього така назва?

2. Навіщо колядники вбиралися ведмедем, козою, чортом? Намалюйте такий костюм.

3. Чи знаєте ви ворожіння? Розпитайте дорослих і опишіть одне.

переглядів

Зберегти в Однокласники зберегти ВКонтакте