Порівняльна характеристика кишковопорожнинних і плоских хробаків таблиця. III. закріплення знань

Порівняльна характеристика кишковопорожнинних і плоских хробаків таблиця. III. закріплення знань

Самостійна робота учнів по таблиці «Внутрішня будова білої планарії».

Передбачувана заповнена таблиця:

Назва системи внутрішніх органів планарії

Органи, що утворюють систему

Їх функції системи органів

1.нервная

Головні нервові вузли і поздовжні нервовими стовбури, з'єднані нервовими перемичками

Сприйняття подразнень з довкілля і від внутрішніх органів.

Відповідна реакція організму на роздратування

травна

Рот, глотка, кишечник

Захоплення і перетравлення їжі

3. видільна

Полум'яні клітки,

Видільні канальці, канали і пори.

Виведення рідких продуктів обміну речовин

4.половая

Насінники-трубчасті семяпроводи.

Парні яєчники-яйцеводи

Розмноження, збільшення чисельності

IV. Домашнє завдання

Хронометраж уроку:

Тема:Тип Круглі черви .

мета: Вивчити Тип Круглі черви.

завдання:

1) освітні:- розглянути особливості організації круглих черв'яків, різноманіття їх видів;

Виявити риси високої організації круглих черв'яків в порівнянні з плоскими;

2) виховні:- виховувати дбайливе ставлення до свого організму;

Розвиток спостережливості і мислення на основі порівняння плоских і круглих черв'яків.

Тип уроку: комбінований.

устаткування: Таблиці із зображенням круглих і плоских хробаків; «Цикл розвитку аскариди людської», підручник.

Хід уроку:

I.Організаціонний момент: Учитель нагадує тему минулого уроку.

II.Перевірка знань: Самостійна работапо індивідуальним

картками. (8 хв)

Картка 1.Заповніть пропуски:

Велика рогата худоба може проковтнути ______ ціп'яка разом з травою. У шлунку тварини з яєць виходять мікроскопічні ______ з ______. З їх допомогою личинки вбуравливаются в стінку шлунка, потрапляють в ______, розносяться по всьому тілу тварини і проникають в ______. тут личинка перетворюється в ______, пухирець завбільшки з горошину, усередині якого прихована ______ ціп'яка з шийкою.

Картка 2.

Чи вірні твердження.

1). До типу плоских хробаків відносяться класи війкових черв'яків, сосальщиков і стрічкових черв'яків.

2). Яйце печінкового сисуна починає розвиватися, тільки потрапивши в воду.

3). Всі плоскі черви мають розвинені органи чуття.

4). Планарії - хижаки.

5). Плоскі черви - роздільностатеві тварини.

6). Стадія фіни зустрічається у стрічкових черв'яків.

7). Сосальщики мають довге членисте тіло.

8). Прудовік малий - проміжний господар печінкового сисуна.

Картка 3.

1-стрічковим черв'якам; 2-сосальщики.

Б. Свободноживущие організми.

В. Всмоктування через покриви тіла.

Г. Надходження речовин через травну систему.

Д. Наявність шкірно-м'язового мішка.

Е. Наявність присосок.

Ж. членисту будову тіла.

Розподіліть ознаки, властиві:

1-білої планарії, 2 печінковий сисун.

А. Живе в прісноводних водоймах.

Б. Живе в кишечнику людини.

В. Живе в протоках печінки великої рогатої худоби.

Г. Тіло з зовні покрито віями, завдяки роботі яких тварина пересувається.

Д. Тіло зовні одягнене щільною багатошаровою оболонкою, на яку не діє травний сік.

Е. Наявність шкірно-м'язового мішка.

Ж. Харчується клітинами печінки і кров'ю.

З. Харчується перевареної їжею.

І. Харчується дрібними водними тваринами.

Картка 4.

    Дайте визначення термінам:

Остаточний господар -

гермафродити -

Проміжний господар -

III. Вивчення нового матеріалу:25 хвилин

Учитель оголошує тему уроку, формулює разом з учнями мети:

    вивчити будову круглих черв'яків;

    розглянути цикл розвитку круглих черв'яків;

    Бесіда з учнями про особливості організації круглих черв'яків, (робота з текстом підручника, с. 120-121). Учні роблять висновки про ускладнення в будові круглих черв'яків в порівнянні з плоскими черв'яками.

Учитель зазначає:

    Розподіл травної системи на відділи.

    Ротовий отвір переміщається на передній кінець тіла.

    Задня кишка відкривається назовні анальним отвором.

    Внутрішні органи «омиваються» рідиною, що заповнює первинну порожнину тіла. Вона бере участь в процесах обміну речовин і в підтримці форми тіла за рахунок тиску на стінки тіла зсередини.

    Поділ підлог.

    тіло вкрите щільною кутикулою;

    мускулатура складається з 4-х поздовжніх м'язових стрічок і дозволяє згинати тіло;

    особлива речовина, що виділяється клітинами її тіла, захищає її від перетравлення соками господаря;

    мікроскопічні зубчики, навколишні рот, дозволяють прикріплятися до слизової оболонки кишечника;

    дуже велика плодючість.

Цикл розвитку людської аскариди. Пояснення вчителя. Учні дивляться на малюнок в підручнику.

Учитель задає питання: «Наносять чи аскариди шкоду людині?»

відповідають:

    Виснажують організм господаря;

    Аскариди отруюють організм токсичними продуктами обміну;

    Впливають механічно: в великій кількості можуть викликати непрохідність або розрив кишечника.

шляхи зараження

    річкова вода

    немиті руки

    Погано промиті фрукти і овочі

    Домашні тварини

заходи профілактики

    Чи не пити сиру воду з річок та озер.

    Вести боротьбу з мухами.

    Виділених аскарид спалювати.

    Не застосовувати для добрива городів людські екскременти

    дотримуватися охайність

IV. Закріплення матеріалу.(5 хв)

Що нового ви дізналися за сьогоднішній урок?

Чому у круглих черв'яків статева система добре розвинена а дихання відсутнє?

V. Домашнє завдання : 2 хв.

самостійно заповнити таблицю «Системи органів круглих черв'яків»

система органів

будова

1. Покрови тіла

1 шар занурених клітин і мембрана утворюють шкірно-м'язовий мішок

2. Травна система

Рот, ротова порожнина, глотка, стравохід, кишка, анальний отвір. У деяких кутикулярного вирости - зуби.

3. Видільна система

Одноклітинні шкірні залози.

4.Нервная система.

Органи відчуттів.

Окологлоточное нервове кільце; від кільця відходять нервові стовбури (6) вперед і (6) назад.

Розвинені слабко.

Дотику: щетинки або горбки навколо рота.

Органи хім-го почуття: з боків головного мозку.

Примітивні очі (у деяких): пігментні плями.

5. статева система

Роздільностатеві. Статевий диморфізм (чіткі зовнішні відмінності).

Представлена \u200b\u200bяєчниками (у самок) і насінників (у самців).

Відкладають яйця, є живородні.

6. Дихальна і кровоносна

Відсутні. Газообмін і транспорт речовин - за допомогою дифузії.


Хронометраж уроку:

Тема: Тип Кільчасті черви. Клас Многощетінковиє.

Тип уроку: урок вивчення та первинного закріплення нових знань.

Мета уроку:вивчити Клас Многощетінковиє

освітні: сформувати уявлення учнів про особливості організації кільчастих хробаків як найбільш еволюційно просунутої групи тварин в порівнянні з плоскими і круглими хробаками; дати характеристику місця існування, познайомити з різноманіттям і значенням в природі многощетинкових кільчастих хробаків, їх зовнішнім і внутрішнім будовою і процесами життєдіяльності;

Розвиваючі: продовжити формування вмінь дізнаватися вивчених тварин, порівнювати їх, робити висновки, працювати в групах; продовжити формувати вміння самостійно працювати з текстом підручника, малюнками;

виховні: виховувати дбайливе ставлення до природи; шанобливе ставлення до «черв'якам», до їхнього права на існування, беручи до уваги складність їх організації, їх роль в природі.

устаткування: таблиці, малюнки із зображенням схем будови кільчастих хробаків, презентація уроку.

Плановані результати:

    Дізнаватися за малюнками і називати системи органів;

    Розпізнавати і описувати представників типу Кільчасті черви, класу Поліхети;

    Порівнювати будову органів кільчастих і круглих черв'яків.

Тип Плоскі черви. Тип Круглі черви. Тип Кільчасті черви.

1. Місце черв'яків в системі живої природи:

Імперія: Клітинні форми життя

Надцарство: Еукаріоти

Царство: Тварини

Подцарство: Багатоклітинні

Тип Плоскі черви Тип Круглі черви Тип Кільчасті черви.

клас війчасті черви клас Нематоди клас Малощетінковиє

клас Сосальщики клас Многощетінковиє

клас Стрічкові черв'яки клас П'явки

2. Заповніть таблицю «Ускладнення організації вільноживучих плоских хробаків в порівнянні з кишечнополостними ».

кишковопорожнинні

плоскі черви

1.Двухслойние тварини:

Зовнішній шар - ...... ..

Внутрішній шар - .......

1. Виникає третій зародковий листок - ...... і її похідні - м'язова система і паренхіма. Мускулатура дозволяє активно пересуватися.

2. Симетрія тіла - ... ..

2. Симетрія тіла - ... .., тобто у нього можна розрізнити праву і ..., черевну і ... .. боку.

3. Між екто- і ентодерми - мезоглея, безструктурне речовина (опорна пластинка).

3. Шкірно-мускульний мішок з паренхімою. Паренхіма виконує опорну роль і служить місцем відкладення запасних поживних речовин (глікогену).

4. Дифузна нервова система.

4. Нервова система ....... типу. Є органи зору, хімічного чуття.

5. Кишкова порожнина. Травлення внутрішньоклітинний і ...... ...

5. Кишечник утворений ...... .. кишкою і ......... ...

Травлення ................ .

6. Вперше з'явилися органи виділення - ..........

Зробіть висновок.

3. Заповніть таблицю «Різноманітність плоских хробаків».

особливості класу

війчасті черви

особливості класу

сосальщики

особливості класу

стрічкові черв'яки

………………………….

…………………………..

……………………….

Сильна сплощення їх тіла.

Поперечний розчленування тіла (у багатьох).

Органи для прикріплення (присоски, гачки та ін.)

Тіло вкрите кутикулою - щільним покривом, завдяки якому черв'як не перетравлюється травними соками господаря.

Спрощено або відсутній травна система, кровоносна і дихальна системи, немає органів почуттів.

Дихання анаеробне.

Надзвичайна плодючість (за рік ціп'як може призвести до 800 зрілих члеників, в кожному з них більше 50 тис. Дрібних яєць!)

5. Заповніть таблицю «Ускладнення організації круглих черв'яків в порівнянні з плоскими черв'яками».

плоскі черви

Круглі черви

1. Проміжки між внутрішніми органами заповнені паренхімою.

2. Травна трубка (кишечник) закінчується сліпо.

3. Більшість - гермафродити.

4. Центральна нервова система: парний мозкової нервовий вузол і поздовжні нервові стовбури

6. Заповніть таблицю «Ускладнення організації кольчецов в порівнянні з круглими хробаками».

Круглі черви

кільчасті черви

1. Сегментація тіла (5-800 члеників) і зовнішня, і внутрішня - це підвищило виживаність при пошкодженні тіла.

2. У вищих кольчецов тіло розділене на відділи: головний, тулуб, анальна лопать.

3. .................. .. порожнину тіла (целом).

4. Органи пересування - параподии, які в ході еволюції перетворилися в складні кінцівки членистоногих.

5. ..................... кровоносна система.

6. Органи дихання многощетинкових черв'яків - зябра.

7. Органи виділення - .........

8. Нервова система представлена:

парні надглоточнимі ...................... і ...........................

нервовий ланцюжок.

7. Заповніть таблицю «Особливості класів кільчастих хробаків».

клас Малощетінковиє

клас Многощетінковиє

клас П'явки

………………………………..

……………………………….

………………………………….

…………………………………

………………………………

………………………………

8. Терміни та поняття:

мезодерма

Шкірно-м'язовий мішок

паренхіма

Протонефридії

анаероби

гермафродити

проміжний господар

остаточний господар

гельмінти

гельмінтологія

сапротрофи

внутрішнє запліднення

сегментація

метанефридии

параподии

мета: Вивчити Тип Плоскі черви.

завдання:

1) Освітні:

  • розглянути особливості організації плоских хробаків
  • виявити риси високої організації плоских хробаків в порівнянні з кишечнополостними
  • розвинути і закріпити вміння і навички учнів в оформленні розумових операцій в усній і письмовій формі.

2) Виховні:

  • сприяти розвитку в учнів умінь здійснювати самоконтроль, самооцінку навчальної діяльності;

3) Розвиваючі:

  • продовжити формування працювати з таблицями, текстом, порівнювати, робити висновки
  • удосконалювати навички самостійної та групової роботи; розвиток комунікативних здібностей учнів - вміння вислуховувати думки товаришів і обґрунтовувати свою точку зору і прийти до спільного висновку

Тип уроку: комбінований.

Засоби навчання: таблиця "Плоскі черви", роздатковий матеріал, підручник Захаров, Сонін "Біологія. Різноманіття живих організмов.7 клас "

Хід уроку

I. Організаційний момент: Згадуємо тему минулих уроків (був вивчений Тип Кишковопорожнинні)

II. Перевірка знань: тест: (два варіанти)

1 варіант

А1. Відповідна реакція організму гідри на дію зовнішніх подразників

  1. регенерація
  2. запліднення
  3. рефлекс
  4. брунькування

А2. Колонії коралів утворюють тварини, які відносяться до типу

  1. молюсків
  2. кишковопорожнинних
  3. ланцетників
  4. найпростіших

А3. Стінка тіла гідри складається з ... шарів

  1. одного
  2. чотирьох

А4. До складу ектодерми гідри не входить

  1. шкірно-м'язові клітини
  2. жалкі клітини
  3. нервові клітини
  4. травні клітини

А5. Між ектодерми і ентодерми гідри розташована

  1. опорна пластинка
  2. мезоглея
  3. гиподерма
  4. мезодерма

А6. Найбільше скупчення жалких клітин у гідри

  1. у рота і на підошві
  2. у рота і на стеблині тіла
  3. у рота і на щупальцях
  4. у рота і на стінках кишкової порожнини

А7. До типу Кишковопорожнинні відноситься

  1. актинії
  2. асцидії
  3. офіури
  4. голотурії

А8. Гідра мешкає в

  1. прісних водоймах зі швидкою течією
  2. прісних водоймах зі стоячою водою
  3. опріснених лиманах
  4. морях і океанах

А9. Найбільшою з відомих медуз є

  1. цианея антарктична
  2. корнерот
  3. крестовічок
  4. кассіопея

А10. Кишкова (гастральная) порожнину медуз

  1. проста мішкоподібна
  2. розділена на передній і задній відділи
  3. розгалужена
  4. не виражена

В 1. Виберіть ознаки відносяться тільки до кіщечнополостним тваринам

А) тришарове будова тіла

Б) двостороння симетрія

В) двошарове будову тіла

Г) в циклі розвитку присутня стадія поліпа

Е) тіло складається з ектодерми, ентодерми мезодерми

2 варіант

А1. Освіта молодих сіфоідних медуз відбувається в результаті

  1. стробіляціі
  2. брунькування
  3. стагнації
  4. фрагментації

А2. Рання свободноплавающей стадія розвитку медуз, незабаром після їх утворення, називається

  1. морулой
  2. ефір
  3. німфою
  4. планулой

А3. За способом харчування медузи

А4. Коралові рифи утворюються

  1. в полярних морях
  2. в морях помірних широт
  3. в тропічних морях
  4. повсюдно в Світовому океані

А5. Для коралів не характерно

  1. симбіоз з іншими організмами
  2. освіту стадії медузи
  3. брунькування
  4. статеве розмноження

А6. тіло кишковопорожнинних

  1. не має клітинної будови
  2. складається з однієї клітини
  3. складається з ектодерми, ентодерми і мезодерми
  4. складається з ектодерми і ентодерми

А7. Променеву симетрію має

  1. річкова гідра
  2. планария
  3. ланцетник
  4. рачок дафнія

А8. Жалких клітин немає у

  1. кільчастого хробака нереїди
  2. гідри
  3. актинії
  4. медузи аурелії

А9. Відповідна реакція на подразнення річковий гідри можлива завдяки наявності

  1. нервової трубки
  2. нервового ланцюжка
  3. проміжних клітин
  4. нервової мережі

А10. Здатність відновлювати пошкоджені і втрачені частини тіла або весь організм з частини називається

  1. дегенерація
  2. регенерація
  3. статеве розмноження
  4. рефлекс

В 1. Установіть відповідність між особливостями способу життя і будови і різними кишечнополостними, для яких ці особливості характерні

А) проживання в товщі морської води 1) медузи

Б) проживання в смузі прибою 2) коралові поліпи

В) утворюють колонії

Г) не утворюють колонії

Д) мають вапняний скелет

Е) не мають вапняного скелета

відповіді

1 варіант

А1 А2 А3 А4 А5 А6 А7 А8 А9 А10
3 2 2 4 2 3 1 2 1 3

2 варіант

А11 А12 А13 А14 А15 А16 А17 А18 А19 А20
1 2 1 3 2 4 1 1 4 2

В 1. 1 А Г Е 2 Б В Д

Нижче запропоновані бланки відповідей для учнів, які роздруковуються і розрізають

кишковопорожнинні

ПІБ _________________________ Клас _____ Варіант № ____

номер питання 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
відповідь

В1 - три відповіді в алфавітному порядку

III. Вивчення нового матеріалу:

1. Робота з текстом підручника: Учні знаходять характеристику Типу Плоских черв'яків. Учитель при необхідності доповнює.

тіло плоске, його форма листоподібна (у війкових і сосальщиков) або стрічкоподібна (у стрічкових черв'яків).

Вперше в тваринному світі у представників цього типу розвинулася двостороння (білатеральна) симетрія тіла, т. е. через тіло можна провести тільки одну поздовжню площину симетрії, що ділить його на дві дзеркально подібні частини.

Крім ектодерми і ентодерми вони мають ще середній зародковий листок - мезодерму. Тому їх вважають першими тришаровими тваринами. Наявність трьох зародкових листків дає основу для розвитку різних систем органів.

Стінку тіла утворює коліно-мускульний мішок сукупність зовнішнього одношарового епітелію і розташованих під ним декількох шарів м'язів - кільцевих, поздовжніх, косих і спинно-черевних. Тому тіло плоских хробаків здатне здійснювати складні і різноманітні рухи.

порожнина тіла відсутня, так як простір між стінкою тіла і внутрішніми органами заповнений рихлою масою клітин - паренхімою.Вона виконує опорну функцію і служить в якості депо запасних поживних речовин.

2. Характеристика систем органів: Самостійне заповнення таблиці: (робота з текстом)

Системи органів білої планарії

системи органів органи
Травна система Рот, глотка, кишечник
видільна система представлена \u200b\u200bпротонефридіями - каналами, сліпо починаються в мезенхіми і з боків тіла;
Нервова система. складається з одного-двох нервових вузлів (гангліїв) в передній частині тіла і поздовжніх нервових стовбурів, пов'язаних поперечними кільцевими перемичками
Органи відчуттів. Розвинені слабко. Шкірні вії. Примітивні пігментні гдазкі. органи рівноваги
статева система Гермафродіти.Развіти статеві залози і складна система проток
Дихальна і кровоносна Відсутні.

3. Бесіда з учнями про особливості організації плоских хробаків.

Учні роблять висновки про ускладнення в плоских круглих черв'яків в порівнянні з кишечнополостними. В ході бесіди заповнюється таблиця:

Риси подібності та відмінності кишковопорожнинних і плоских хробаків

4. Физминутку

5. Обговорення

Питання для обговорення:

  1. Які загальні ознаки Плоскі черви?
  2. Які прогресивні зміни відбулися у Плоских черв'яків в процесі еволюції?
  3. Чим подібні плоскі черви і гідра?
  4. У чому проявляється ускладнення будови білої планарії в порівнянні з гідрою?

6. Закріплення матеріалу

Дається завдання на картках. Після виконання завдання йде перевірка.

Запишіть номери назв органів і їх частин, відповідних певній системі органів

Травна система_______________________

Видільна система _________________________

Нервова система._______________________________

Статева система ________________________________

1.Семеннікі

2. Ротовий отвір

4. Яєчники

6. Нервові стовбури

7. Розгалужені канальці

8. Шкірно-мускульний мішок

IV. Домашнє завдання: Текст підручника до класів плоских хробаків

V. Підсумки по темі уроку:бесіда з учнями.

переглядів

Зберегти в Однокласники зберегти ВКонтакте