Відкрите заняття з ознайомлення з літерою а. Заняття з навчання грамоти "Знайомство з літерою та звуком А план-конспект заняття з навчання грамоти (старша група) на тему

Відкрите заняття з ознайомлення з літерою а. Заняття з навчання грамоти "Знайомство з літерою та звуком А план-конспект заняття з навчання грамоти (старша група) на тему

Знайомство зі звуком (а) та літерою А.

Мета: познайомити дітей із гласним звуком а та літерою А. Вчити підбирати слова зі звуком а на початку, середині та наприкінці слова. Дати перше уявлення про голосний звук. Розвивати дрібну моторику, орієнтування на аркуші з похилими лініями під час друкування літери А.

Обладнання: лялька, картинки: кавун, Айболіт, автобус; малюнок із зображенням літери А, олівці червоного кольору, прості олівці, рахункові палички, м'яч.

Хід заняття

Оргмомент

Хлопці, у нас у гостях сьогодні лялька. Її звати Аня. Вона приготувала вам завдання.

Що називають звуком? (це те, що ми вимовляємо та чуємо)

Що називають літерою? (це те, що ми пишемо і бачимо)

- Відгадайте загадки.

Що за диво – синій будинок!

Дітлахів багато в ньому.

Носить взуття з гуми

І харчується бензином. (Автобус)

Всіх на світі він добріший,

Лікує він хворих звірів,

І одного разу з болота

Витяг він бегемота.

Він відомий, відомий.

Це доктор.... (Айболіт)

Він великий, як футбольний м'яч,

Якщо дозріває, всі задоволені,

Такий приємний він на смак.

А звати його ... (кавун)

Який звук ви чуєте у цих словах?

Правильно чується звук «А».

Давайте разом скажемо звук "А".

Широко рота відкриваємо

Ляльку ласкаво качаємо. (Вимовляють індивідуально і хором, з різною силою голосу – тихіше, голосніше.)

Рот широко відкрито.

Губи спокійні (не напружені та не округлені).

Кінчик язика знаходиться у нижніх зубів, язик плоский.

Коли ми вимовляємо звук, як виходить із ротика повітря? (легко, вільно)

Чи є перешкода? (повітря не зустрічає перешкоди)

Якщо при вимові звуку повітря з рота виходить легко і вільно, не зустрічає перешкод, такий звук називається голосним.

Яким кольором він позначається?

Гра «Клопни в долоні, якщо почуєш звук «А»:

а, у, о, а, ы, і, а, е, у, а.

ом, уф, ам, ур, ат, іт, ик, ар, ау, ок

сом, кіт, рак, абетка, ананас, ангел, індик, Англія, розумний, овоч, туфлі, тапки, бант, бинт, бунт.

Гра «Де звук?» (На початку, в середині або в кінці слова)

Лелека, хмара, айстра, автобус, вата, рама, ракета, глина, річка, камінь, танк, труба, таємниця, мишка, зима, рак, скарб, місяць, парк?

Гра «Придумай слово зі звуком А» гра з м'ячем

(- на початку слова, у середині слова, наприкінці слова)

Гра «Придумай пропозицію»

(Придумайте пропозицію зі словом Аня)

Фізкультхвилинка. Лелека.

Лелека, лелека довгонога

Покажи додому дорогу.

Топай правою ногою,

Знову – правою ногою.

Знову – лівою ногою

Після – правою ногою,

Після – лівою ногою,

Тоді прийдеш додому.

На зарядку сонечко

Піднімає нас.

Піднімаємо руки ми.

За командою – раз!

А над нами весело

Шелестит листя

Ми опускаємо руки.

За командою – два.

Знайомство з літерою "А". Показ літери "А".

Ось ніби наче куреня.

Не правда, чи хороша!

І хоч вона проста на вигляд,

А починає Алфавіт.

Ось два стовпи навскіс,

А між ними – поясок.

Ти цю літеру знаєш? А?

Перед тобою літера А!

На що схожа літера А?

З яких елементів складається літера?

Гра «Знайди літеру А»

Викладання літери з паличок.

Побудуйте літеру А із пальчиків. Хто здогадався, як це можна зробити?

Малювання букви в повітрі.

Література друку.

- Ви попрацювали і пальчики втомилися, давайте їх розімнемо.

Пальчикова гімнастика "Ми ділили апельсин".

(Рука стиснута в кулачок) Ми ділили апельсин.

(Крутимо кулачком вправо-вліво) Багато нас, а він один!

(Іншою рукою розгинаємо пальчики, складені в кулачок, починаючи з великого) Ця часточка для їжака, (Розгинаємо вказівний пальчик) Ця часточка для чижа,

(Розгинаємо середній пальчик) Ця часточка для каченят,

(Розгинаємо безіменний пальчик) Ця часточка для кошенят,

(Розгинаємо мізинчик) Ця часточка для бобра,

(Відкриту долоню повертаємо вправо-вліво) Ну, а вовку – шкірка.

(Двома руками показуємо вовчу пащу) Він сердить на нас - біда!

(Складаємо руки будиночком) У будиночок ховаємось – сюди!

Ляльці Ані час повертатися додому. Давайте їй скажемо до побачення!

Підсумок:

Діти, згадайте, з яким звуком ми сьогодні познайомилися на занятті?

З якою літерою?

Яким кольором позначаємо?

Мета заняття: вивчаємо букву А, формування навички читання, основ елементарної графічної навички, розвиток мовного вміння, вдосконалення фонематичного слуху.

  • познайомити дошкільника з літерою А, правильною вимовою звуку;
  • навчити писати друковану літеру А за клітинами;
  • сформувати інтерес до навчання віршами та загадками.

Що просить сказати лікар коли оглядає горло? (А-а-а…)

Назви, що намальовано на картинках знизу:

Астра Аїст Арбуз Автобус

Запитайте, на який звук починаються слова – назви картинок?

Щоб сказати А, треба широко відкрити рота і «включити» голос. Повтори: ААА.

Чи заважають язик, зуби чи губи вільно виходити повітрі з рота? Зверніть увагу, як широко відкривається рот, коли ми говоримо А.

Напиши букву А раз на аркуші паперу без клітинок.

Згадай і назви слова, які починаються з А - тварини, предмети чи імена.

Якщо дитині важко, запропонуйте просте завдання:
АААЛІК, АААНЯ - що ти чуєш на початку слова?

Завдання: друкована літера А для дошкільнят

Поставте крапки в куточках клітинок простим олівцем або кульковою ручкою; намалюй - палички акуратно за клітинами.

У тих випадках, коли дитині пропонується написати цілий рядок букви, складу або слова – дорослий дає зразок написання на початку рядка.
Якщо у дошкільника виникають труднощі, то дорослий може провести дві орієнтовні лінії, або поставити опорні точки, які дитина з'єднає лініями, або напише букви повністю, а дитина їх просто обведе іншим кольором. Каліграфії на цьому етапі навчання вимагати не слід.

Вірші про букву А

Ось два стовпи навскіс,
А між ними – поясок.
Ти цю літеру знаєш? А?
Перед тобою літера А.
(С. Маршак)

Ось ніби наче куреня.
Чи не правда, літера хороша!
І хоч вона проста на вигляд,
А починає АЛФАВІТ.
(Є. Тарлапан)

Абетка нехай
Починається з АІСТА -
Він, як і абетка,
З А починається!
(В. Заходер)

Усім відомо,
Літера А - буква дуже славна.
До того ж літера А
У алфавіті головна.
Люблять цей звук
І Андрій, і Аллочка,
Палиця так і палиця так,
І всередині паличка.
(Е. Успенський)

Казка про букву А

Чому А перша?
У кімнаті стояв страшний гомін. Усі літери вилазили з абетки і голосно сперечалися: чому це А найперша літера алфавіту?

Геть самозванку А – кричали голосні літери.
- Хай живе "Абракадабра"! (тобто плутанина).
- Що ж це робиться, га? - шипіли шиплячі.
- Літеру, з якої починається ангіна та акула, ставити на чолі азбуки! Нічого собі ш-жарти.
- Все правильно, - мовчки думали приголосні літери, - адже недарма найсмачніші речі – кавун, апельсин, абрикос, ананас – починаються на А.

Але найголосніше кричала літера Я.

Я не розумію, чому все ж таки перша А, а не Я?!
- А тому, - сказала А., що мовчала досі, - що найперше слово кожного малюка починається на А.
- Це яке ж таке слово? - Не вгавав Я.
- Агу, - сказала О.
- І, крім того, я схожа на адмірала, що стоїть на капітанському містку. А всім відомо, що адмірал має бути завжди попереду!
– Так! – сказав твердий знак.

Прислів'я та приказки на букву А

Абетка - до мудрості сходинка.
Акуратність людини фарбує.
Не потрібен скарб, коли в сім'ї лад.
Не та дружба сильна, що в словах ув'язнена.
Під лежачий камінь та вода не тече.
Без літер та граматики не вчаться і математики.
Без труднощів немає і плоду.
Малий та удав.
Сам гинь, а товариша рятуй.

Загадки для дітей на літеру А

Листя клена пожовтіло,
У країни півдня відлетіли
Швидкокрилі стрижі.
Що за місяць, підкажи!
(Серпень)

Не літає, не дзижчить,
Жук вулицею біжить.
І горять в очах жука
Два блискучі вогники.
(машина, автобус)

День і ніч стоїть на даху
Цей чудо-постовий:
Все побачить, все почує,
Усім поділиться зі мною!
(антена)

До нас приїхали з баштана
Смугасті м'ячі.
(Кавуни)

На сторінці букваря
Тридцять три богатирі.
Мудреців-богатирів
Знає кожен вчений.
(Алфавіт)

Подивіться, будинок стоїть,
До країв водою налитий,
Без вікон, але не похмурий,
З чотирьох боків прозорий.
У цьому будиночку мешканці -
Усі вмілі плавці.
(Акваріум)

У такому порту був мій друг,
Де зовсім немає води довкола.
Але в цей порт весь час йшли
З людьми та вантажем кораблі.
(Аеропорт)

Стою на даху
Усіх труб вище.
(антена)

Підсумки уроку:

  1. Вимова нових слів за картинками збільшує словниковий запас дошкільника, розвиває мову та пам'ять.
  2. Вправи за клітинами розвивають дрібну моторику рук.
  3. Вірші впливають як на розвиток пам'яті. Доведено, що коли щодня вивчати кілька рядків, у мозку виникають нові нейронні зв'язку, підвищується загальна здатність до навчання.
  4. Загадки розвивають у дітях кмітливість, уміння аналізувати та доводити. Педагоги застосовують загадки під час навчання дітей підвищення зацікавленості під час виконання складних завдань.

Муніципальний автономний дошкільний навчальний заклад

м. Нижньовартівськ дитячий садок №80 «Світлячок»

Конспект заняття з навчання грамоти у старшій групі

Звук та літера А

Вихователь:

Перевозчикова Альбіна Акрамівна

м.Нижньовартівськ

Завдання.

Корекційно-навчальні:

  • познайомити з літерою та звуком «А» та їх відмітними ознаками;
  • вчити давати характеристику голосного звуку;
  • виділяти звук голосом, визначати місце звуку у слові;
  • писати друковану літеру "А".

Корекційно-розвиваючі:

  • сприяти розвитку звуко-літерного аналізу та фонематичного слуху через ігри «Сигнальники», «Хто уважний», «Четвертий зайвий», «Де сховався звук»;
  • розвивати зорове сприйняття через зорову гімнастику та гру «Знайди та обведи всі літери «А»;
  • пам'ять і мова через повні відповіді на питання щодо вірша та запам'ятовування слів зі звуками «А», які зустрінуться в тексті;
  • увагу та логічне мислення через дидактичні ігри;
  • моторику через написання та обведення літери «А», і фізхвилинку.

Корекційно-виховні:

  • виховувати посидючість та акуратність при виконанні завдань.

Словник. Звук, літера, мовний, немовний, голосний.

Устаткування.

Роздатковий матеріал:

  • гра Сигнальники – картки
  • червоний олівець;
  • картка – напиши літеру
  • картка – знайди та обведи усі літери «А» картка – обведи картинки, в словах яких є звук «А»
  • гра "Де сховався звук" червоний квадрат.

Інтеграція освітніх галузей.

Методичні прийоми

Хід заняття.

Організаційний момент.

Доброго дня, сонце золоте!

Привіт, небо блакитне!

Доброго дня, мої друзі!

Усіх вас рада бачити я!

Характеристики звуків.

Хлопці, сьогодні з вами вирушите з ним у країну звуків та літер. У країні букв і звуків є школа, в якій кожен, хто захоче, може навчитися читати і писати. У світі багато різних звуків, шумить дощ, дятел стукає по дереву своїм дзьобом, у листі пихкає їжачок, дзвонить телефон, кажуть люди. Всі звуки можна розділити на мовні та немовні. До немовних звуків відносяться звуки навколишнього світу, а звуки, які ми чуємо, коли каже людина, називається мовленнєвими.

Сигнальники.

Ведмідь з їжачком хочуть перевірити чи запам'ятали які бувають звуки і пропонують пограти в гру сигнальники. Якщо ви чуєте мовний звук, ви піднімаєте картку із зображенням феї, а якщо звук не мовний, ви піднімаєте картку із зображенням їжачка.Під час гри педагог цікавиться, чому хлопці піднімають цю картку.

Знайомство зі звуком "А".

Сьогодні ми з вами познайомимось із мовним звуком «А». Подивіться, коли я вимовляю звук «А», мої губи в спокійному стані, рот широко відкривається, язичок лежить у роті спокійно, шийка «працює» (для контролю над роботою голосових зв'язок діти кладуть руку на шийку). Я можу співати цей звук, мого голосу нічого не заважає. Звуки, які ми можемо співати, називають голосними звуками. Голосні звуки ми позначаємо червоним квадратом.

Дихальна вправа

Давайте всі разом глибоко вдихнемо через ніс, а видихаючи, промовимо звук «А» широко відкривши рот, спочатку тихо, А…, потім голосно, А…. Повторити 4-5 разів

Які звуки називають голосними?

Звуки, які ми можемо співати як називаються?

Яким кольором ми позначаємо голосні звуки?

Складання речень за опорними картинками.

Втомилися, давайте трохи відпочинемо і пригадаємо, яка зараз пора року?

Діти: Осінь.

Педагог: А чому ви так думаєте?

Діти: На вулиці холодно, птахи збираються в зграї, листя жовтіє, день стає коротшим.

Пальчикова гімнастика «Відлітають, відлетіли»Є. Благініна

Педагог: Давайте ми з вами пограємося у гру «Відлітають, полетіли».

Скоро білі хуртовини Обертають кисті рук

Сніг піднімуть від землі. Опускають кисть руки та піднімають

ворушачи пальчиками

Полетіли журавлі! рештою махають, як крилами

Не чути зозулі в гаю, Долоні ставлять за вухо і

повертають голову в сторони

І шпаківня спорожніла. Кінчики пальців з'єднують

Зображуючи дах будинку

Лелека крилами полоще – Великі пальці з'єднують

Відлітає, полетів. рештою махають, як крилами

Лист хитається візерунковий Долоні з'єднують і нахилять їх

у сторони

У синій калюжі на воді. Долоні приєднують ребром

один до одного, долоньками вгору

Ходять грак з грачиною чорні Вказівний середній пальці

На городі, по гряді. крокують столом

Обсипаючись, пожовтіли пальці в різні боки,

великі пальці хрест на хрест

Сонця рідкі промені Пальці з'єднуються і

опускаються

Відлітають, полетіли, Великі пальці з'єднують

Полетіли й граки. рештою махають, як крилами

Про яких птахів йдеться у вірші?

Діти: У вірші йдеться про грака, шпака, зозулі, журавля і лелеки.

Педагог: Назва якого птаха починається зі звуку «А»?

Діти: Лелека починається зі звуку «А».

Хто уважний

Лелека хоче з вами пограти в гру «Хто уважний». Уважно послухайте вірш і запам'ятайте всі слова зі звуком «А», які ви почуєте.

Лелека азбуку вчив,

І п'ятірку одержав.

І сьогодні без підказки,

Сам читає казки.

Які слова зі звуком «А» ви почули та запам'ятали?За потреби педагог читає вірш вдруге.

Згадаймо, про кого йшлося у вірші?

Що робив лелека?

Що отримав лелека?

Чому навчився лелека?

Фізмінка «Лелека»

Діти разом із педагогом крокують, високо піднімаючи ноги, руки на поясі.

Лелека, лелека довгонога,

Покажи додому дорогу!

Лелека бадьоро відповідає:

Топай правою ногою,

Топай лівою ногою,

Знову – правою ногою,

Знову – лівою ногою,

Потім – правою ногою,

Потім – лівою ногою,

Тоді прийдеш додому.

Інтерактивна гра "Четвертий зайвий"

Хлопці, лелека пропонує пограти у гру «Четвертий зайвий», але щоб правильно знайти відповідь, пам'ятайте, що ми знаходимося в країні літер та звуків.

Подумайте, яка зайва картинка, якщо тут намальовані: кавун, парасолька, автобус, апельсин.

Діти: Зайве зображення парасолька, тому що кавун, автобус і апельсин починаються зі звуку «А», а парасолька, зі звуку «З».

Педагог: На цій картці намальовані: ананас, годинник, вовк, метелик.

Діти: Зайве зображення вовк, тому що в словах ананас, годинник, метелик є звук «А», а в слові вовк, його немає.

Самостійна робота «Знайди та обведи».

Лелека приготував для вас ще одне завдання. Обведіть на картках картинки, у словах яких є звук «А».Діти виконують завдання самостійно, після чого відбувається перевірка на екрані.

Де сховався звук?

Діти сорока теж хоче з вами пограти, вона дуже любить грати в гру «Де сховався звук?». Якщо слово починається зі звуку «А», вона бере червоний квадратик в дзьоб. Аааааарбуз

Якщо звук «А» знаходиться в середині слова, квадратик сорока бере крильцем. Баааааант.

А якщо слово закінчується звуком «А», вона тримає його на хвостику. Кошкааааа.

Самостійна робота дітей із перевіркою на екрані. Картки для гри

На що схожа літера "А".

Всі мовні звуки мають символічне позначення БУКВА. Звуки ми чуємо і вимовляємо, а букви ми бачимо і пишемо. А зараз сідайте зручніше, я познайомлю вас із літерою «А».

А крокує по доріжці,

Широко розставивши ніжки.

Літера може втекти,

Треба ніжки зв'язати.

А раптом на гору перетворилася

І тихенько покотилася.

Як запам'ятати цю літеру?

А схожа на ракету.

Відправляється у політ,

Та й нас із собою кличе.

Показ написання літери «А»

Подивіться, як пишеться літера "А". Літера «А» починають писати з нижнього лівого кута, піднімаються до середини квадрата, а потім опускаються в правий нижній кут. Після цього в середині квадрата з'єднують лінією дві похилі палички.

Напиши літеру "А"

Діти, а зараз спробуйте самі написати букву «А» за клітинками

Зорова гімнастика «Весела літера».

Хлопці літера «А» хоче снами пограти, перекидатися і переміщатися, прямо як акробат у цирку. Давайте уважно стежимо за нашою літерою.Діти спостерігають за появою літери та її переміщенням на екрані, цим виконуючи зорову гімнастику.Поки ми спостерігали за буквою, наші очі не відпочивали, а виконували зорову гімнастику. Тепер їм треба відпочити, поморгайте очима (3 сек), закрийте (5 сек).Виконують вправу тричі.

Знайди та обведи всі літери «А»

А зараз візьміть червоний олівець та обведіть усі літери «А», які ви бачите на листочку.Після виконання завдання діти перевіряю себе на екрані.

Підсумок заняття.

Про який звук і букву ми сьогодні говорили. Що вказує нам ведмедик? Згадаймо, букву ми..., а звук... Звук «А» це який звук? Яким кольором ми його позначаємо? Молодці ви сьогодні впоралися з усіма завданнями, багато чого дізналися, а що вам особливо запам'яталося?

Ну ось і настав час повертатися, наступного разу ми ще відправимося в країну букв і звуків за новими знаннями, а зараз до побачення.


Конспект фронтального логопедичного заняття з підготовки до навчання грамоти на тему: "Звук [а], літера А"

Ціль:знайомство зі звуком [а], з літерою А.

Завдання:

Знайомити дітей зі звуком [а], його характеристикою:

Давати поняття про місцезнаходження звуку у слові (початок слова);

Познайомити з літерою А, закріпити її візуальний образ;

Ознайомити з відмінністю звуку від літери;

Вчити виділяти звук із низки голосних звуків;

закріпити знання дітей фруктів;

Корекційно - розвиваючі:

Розвивати слухову увагу, фонематичне сприйняття;

Розвивати артикуляційну, дрібну моторику;

Виховувати вміння слухати одне одного.

Завантажити:


Попередній перегляд:

Конспект фронтального заняття з звуковимови та підготовки до навчання грамоти

Тема: Звук [а], літера А.

Ціль: знайомство зі звуком [а], з літерою А.

Завдання:

Корекційно - освітні:

Знайомити дітей зі звуком [а], його характеристикою:

Давати поняття про місцезнаходження звуку у слові (початок слова);

Познайомити з літерою А, закріпити її візуальний образ;

Ознайомити з відмінністю звуку від літери;

Вчити виділяти звук із низки голосних звуків;

закріпити знання дітей фруктів;

Корекційно - розвиваючі:

Розвивати слухову увагу, фонематичне сприйняття;

Розвивати артикуляційну, дрібну моторику;

Корекційно - виховні:

Виховувати вміння слухати одне одного.

Демонстраційний матеріал:лялька, картинка із зображенням дівчиною, що плаче, замок принцеси Голоси, символ звуку [а] – червоний великий гурток, коротка і довга смужка, картка з літерою А.

Роздатковий матеріал:індивідуальні дзеркала, роздавальні листи із завданнями (із зошита Коноваленка «Пишемо і читаємо»), червоні олівці.

Хід заняття

I. Вступна частина (Організаційний момент)

Здрастуйте, хлопці. Сяде той, хто назве фрукт.

Артикуляційна гімнастика.

А зараз давайте підготуємо наш язичок та губки до заняття та виконаємо вправи. Візьміть дзеркала, поставте їх перед собою та почнемо робити вправи.

- «Посмішка» – «трубочка»

- «Лопаточка»

- «Голочка»

- «Лопаточка» – «Голочка»

Молодці. Відкладіть дзеркала убік.

ІІ. Основна частина.

1. Повідомлення теми заняття.

Діти, у нас сьогодні в гостях лялька Аня. Вона приготувала вам завдання:

Послухайте та назвіть перший звук у словах:

автобус, антена, кавун, акробат.

Правильно чується звук [а]. Звук [а] - голосний, його можна співати, тому що повітря вільно проходить і не зустрічає перешкод. Звук живе в червоному замку принцеси Гласи. Звук [а] позначається червоним, тому що він голосний.

Подивіться на зображення: дівчинка плаче. Який звук вона промовляє, коли плаче? (Звук [а])

Правильно. І сьогодні на занятті ми з вами говоритимемо про звук [а].

2. Уточнення артикуляції звуку.

Давайте разом промовимо звук [а]. При проголошенні звуку [а] губи малюють великий кружечок. Давайте знову скажемо звук [а] і подивимося в дзеркало. Молодці.

Тепер подивіться, у мене в руках червоний гурток – це символ звуку [а] (показ символу звуку – великого червоного кола). Так ми його позначатимемо.

3. Гра «Злови звук»

Так, хлопці, вам потрібно зловити звук [а]. Коли ви його почуєте, лясніть у долоні.а, у, о, а, ы, і, а, е, у, а.

4. Гра «Довгий – короткий»

Л.: У мене є дві смужки: одна довга, друга коротка. Якщо я покажу довгу смужку, то вам потрібно довго заспівати звук [а], а якщо покажу коротку – коротко.

5. Пальчикова гімнастика.

Настав час трохи відпочити та пограти з пальчиками.

Ми ділили апельсин.Розламують уявний апельсин.

Багато нас, Показують 10 пальців.

А він один. Показують один палець.

Ця часточка – для їжака.Загинають по одному пальчику,

Ця часточка - для стрижу.з великого на лівій руці.

Ця часточка - для каченят.

Ця часточка – для кошенят.

Ця часточка – для бобра.

А для вовка – шкірка.Кидання правою рукою.

Він сердить на нас - біда!Стискають кулаки і притискають до грудей.

Розбігайтеся – хто куди!"Біжуть" пальцями по столу.

6. Робота на роздавальних листах.

Хлопці, Аня принесла вам листочки із завданнями. Подивіться на картинки уважно та назвіть їх.Обведіть у коло картинки, назви яких починаються зі звуку [а].

Молодці назви цих картинок починаються на звук [а].

7. Знайомство з літерою А.

Діти, подивіться, що в мене намальовано. Це буква А. хлопці, запам'ятайте, звук [а] на листі позначається буквою А.

Висока і струнка літера А.

Дуже подібна до арки вона.

Знайдіть літеру А на своєму листочку у верхньому правому кутку.Проведіть по ній пальчиком (обведіть) та розфарбуйте її червоним олівцем. Чому червоним, хто скаже?

Тому що звук [а] голосний і ми позначаємо його червоним кольором.

Послухайте правило відмінності звуку від букви: звуки ми чуємо, вимовляємо та співаємо, а букви ми пишемо, бачимо та читаємо.

Спробуємо зробити букву А з наших пальчиків.

Літера А з пальчиків: вказівний і середній пальці правої руки опущені вниз, інші - стиснуті в кулак, а вказівний палець лівої руки утворює "поясок".

Так, а тепер давайте напишемо літеру А пальцем у повітрі, на столі.

ІІІ. Підсумок заняття.

Хлопці, хто приходив сьогодні до нас на заняття? (лялька Аня)

Назвіть перший звук у імені ляльки А – а – ані (звук [а] )

Ми сьогодні з вами познайомилися зі звуком [а].

А з якою літерою ми познайомились?

Яким кольором є звук [а]?

Що сподобалося найбільше?

Молодці, ви сьогодні добре займалися, слухали уважно, відповідали на запитання.

Давайте попрощаємось із лялькою Анею.

Наше заняття закінчено.


Розділи: початкова школа

Цілі:

  1. Через ігрові завдання, спираючись на знання дітей, познайомити з літерою А (а).
  2. Відпрацьовувати вміння проводити звукобуквенний аналіз слів.
  3. Виховувати інтерес до читання дитячих книг, доброту та чуйність.

Обладнання:

  • звукові квадрати,
  • каса букв,
  • картинки із зображенням предметів для кросворду,
  • презентація PowerPoint (додаток).

Хід уроку

I. Організаційний момент.

Раз, два-три – слухай і дивись.
Три-два, раз – приготувався весь клас!

II. Основна частина уроку.

– У нашому класі сьогодні свято. У нашої однокласниці сьогодні День народження. Здогадайтеся, про кого йдеться: добра, чуйна, симпатична, з довгою косою. (Аліна).

1) Звукобуквенний аналіз слів Аліна, місяць.

Звуковий аналіз супроводжується показом презентації PowerPoint (слайд 1, програма).

- Проведемо звуковий аналіз слова Аліна.

– «Прочитайте» слово так, щоб виразно було чути перший звук (А-а-Ліна).

– Назвіть перший звук – [a].

- Він голосний чи приголосний? ( Голосний).

– Чому? (

Червоним).

– «Прочитайте» слово так, щоб виразно було чути другий звук. ( Альльїна).

– Назвіть другий звук – [ль].

- Він голосний чи приголосний? ( М'який приголосний).

- Яким квадратом позначимо? ( Зеленим).

– «Прочитайте» слово так, щоб виразно було чути третій звук ( Аліїна).

– Назвіть третій звук? [і] – позначимо червоним квадратом.

– «Прочитайте» слово так, щоб чітко було чути четвертий звук ( Алінна).

– Назвіть четвертий звук. [н] – це твердий звук, позначимо синім квадратом.

- Яка в нього м'яка пара? Звук [Нь].

– «Прочитайте» слово так, щоб виразно було чути п'ятий звук ( Алінааа).

– Назвіть звук – [a].

- Він голосний чи приголосний? ( Голосний).

– Чому? ( Цей звук не зустрічає жодних перешкод у роті.Легко та вільно вимовляється – [ааа]).

- Яким квадратом позначимо? ( Червоним).

– Прочитаємо слово.

– Визначте, скільки у слові Аліна звуків [а] (два). Які вони за рахунком? ( перший та п'ятий).

– Після якого приголосного звуку стоїть другий звук [а]. ( Після твердого приголосного).

Запам'ятайте правило: після твердих приголосних звук [а] записується літерою а.

-Самостійно проведіть звуковий аналіз слова місяць.

2) Знайомство з літерою А(а).

– Візьміть каси літер, подивіться на літери, знайдіть літеру А(а): літера « а»маленька та буква « А»велика – велика. Літера «А» пишеться на початку слів, які позначають імена людей (Андрій, Альона), прізвища (Агрова, Абрамова), прізвиська тварин (Артемон), назви міст (Архангельськ), країн (Алжир), рік (Амазонка). А тепер замінимо червоні фішки буквами.

Фізмінутка.

А тепер, хлопці, підвелися!
Швидко руки вгору підняли,
У сторони, вперед, назад,
Повернулися вправо, вліво,
Тихо сіли, знову за справу!

3) Закріплення нового матеріалу.

Робота з таблицею.

– Ми з вами з'ясували, що у слові Аліна після твердого приголосного звуку [н] чується звук [а] - Алінаа - і пишеться буква «а». Давайте в таблицю поставимо букву «а» після твердого приголосного: чується [а] і пишеться «а». (Презентація PowerPoint, додаток, слайд 2).

Подальше заповнення таблиці відбуватиметься з вивчення голосних букв.

Гра "Живі звуки".

- Виходять:

  • 1-й голосний,
  • 1-й м'який приголосний,
  • 2-й голосний,
  • Твердий приголосний,
  • 2-й голосний звук [а].

Гра «Назви слова з літерою А».

Літеру А
За першою партою
Посадили перед карткою,
А на карті вся земля –
Річки, гори та поля.
І спитали, ким вона
Стати мріє, літера А?
- Я хочу бути агрономом,
Я зможу і астрономом,
Архітектором, артистом
І ще... аквалангістом!
А які ви слова
Знаєте на букву А? ( Г.Соколів)

– Назвіть слова з літерою «а» в початкуслова.

– А тепер назвіть слова з літерою «а» в серединіслова, в кінціслова.

Гра «Спробуй розгадати кросворд».

- Відгадавши загадку, ви зможете розгадати слово з кросворду: (Презентація PowerPoint, програма, слайд 3).

На столі стоїть вона,
Береже твої очі.
Якщо в кімнаті темно раптом стало,
То включити її не заважало б! ( лампа).

Свято, свято біля воріт.
Хто зустрічатиме його піде.
Я і вірний мій друже
Червоний, маленький …
А великий? ( прапорець – прапор).

Він великий, як футбольний м'яч,
Якщо стиглий – всі задоволені,
Так приємний він на смак
А звуть його... ( кавун).

Над тобою, наді мною,
Пролетів мішок із водою,
Наскочив на далекий ліс
Прохудився і зник! ( хмара).

ІІІ. Підсумок уроку.

- Молодці, хлопці! Ви дуже добре працювали на уроці. (Презентація PowerPoint, додаток, слайд 4).

– З якою ж буквою ми познайомились? ( «А(а)»).

– Яке правило написання літери «а» дізналися? ( після твердих приголосних звук [а] записується буквою а).

-Привітаємо нашу Аліну з Днем народження і побажаємо їй всього найкращого!

переглядів